Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 Wyświetl większą mapęKoprowo, największe jezioro pojezierza wolińskiego, należy do jezior przybrzeżnych (przymorskich) Bałtyku. Leży ono na wyspie Wolin. Powierzchnia jeziora to 487 ha, największa głębokość 3,1 m. W pobliżu jeziora leżą wsie Chynowo, Rekowo i Świętoujść. Jezioro jest płytkie i dobrze mieszane przez wiatry. Misa jeziorna jest kształtem zbliżona do elipsy, rozciągniętej w kierunku północ – południe. Linia brzegowa nie jest urozmaicona, brzegi są podmokłe, trudno dostępne, porośnięte trzciną i oczeretami. Oczerety rosną także na podwodnych górkach jeziora. Koprowo jest zbiornikiem zarastającym. Na brzegu wschodnim jeziora dawniej była zatoka, dziś jest tam bagnisty ląd porośnięty trzciną, ten fakt dowodzi, iż jezioro się starzeje i zanika.
Koprowo, jako jezioro przybrzeżne, poddane jest co jakiś czas oddziaływaniu wód morskich, które dostają się do niego w czasie tak zwanej cofki. W trakcie cofki do jeziora dostaje się słona woda, a tereny wokół jeziora są zalewane. Koprowo leży 0,3 m n. p. m. jeśli odejmiemy od tego jego średnią głębokość – 1,6 m to możemy zauważyć, ze dno jeziora położone jest na kryptodepresji.
Wody jeziora określono jako pozaklasowe.
Miejscowi wędkarze ten akwen uważają za atrakcyjne łowisko. Występuje tu ponad 30 gatunków ryb między innymi okoń, płoć, leszcz, śledź, i flądra, a także węgorz, szczupak, sandacz, miętus, troć wędrowna i łosoś.
Zdjęcia jeziora pochodzą z panoramio.com

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 64 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem