Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 Wyświetl większą mapęJezioro Jamno to przybrzeżne (przymorskie) jezioro leżące na Wybrzeżu Słowińskim w gminie Mielno. Miejscowościami leżącymi nad brzegami jeziora są Łazy, Mielno, Osieki i Unieście. Zajmuje trzecie miejsce w województwie zachodniopomorskim pod względem wielkości. Większe od niego są tylko: jezioro Dąbie i jezioro Miedwie. Jego powierzchnia według różnych źródeł wynosi 2205,2 ha do 2239,6 ha. Średnia głębokość to 1,4 m a maksymalna 3,9 m, długość jeziora wynosi 10,1 km, szerokość 3,4 km. Jest położone tylko 10 cm nad poziomem morza, od którego jest oddzielone mierzeją. Misa jeziorna Jamna ma kształt nieregularny, od zachodu jest węższa od wschodu szersza. Podobnie jak inne jeziora przybrzeżne, niegdyś było płytką zatoką bałtycką. Zalicza się do jezior polimiktycznych, to znaczy takich, w których woda miesza się na skutek wiatru w całej swej objętości. Do jeziora wpływają rzeki:  Dzierżęcinka i Unieść, oraz dwie strugi: Strzerzenica i Kanał Dobiesławie, a także Kanał Łobuz, a wypływa z niego łączący jezioro z morzem Jamieński Nurt, który w czasie sztormów jest zasypywany.
Czystość jeziora, które w roku 1996 uznano za pozaklasowe, obecnie uległa znacznej poprawie i dziś wody Jamna zaliczają się do III klasy czystości. Zagrożeniem dla czystości jeziora są ścieki z Koszalina, Bonina i Sianowa. Wszędzie tam są jednak oczyszczalnie. Niewątpliwie wpływ na czystość wody w jeziorze mają także spływy z gruntów ornych zawierające nawozy sztuczne i środki ochrony roślin.
W Jamnie dominują leszcz, sandacz, spotkać też można szczupaka, lina, karasia, okonia, płoć, krąpia, jazgarza, troć wędrowną, a także chronionego minoga rzecznego. Jamno zalicza się do jezior typu sandaczowego. Nad jeziorem znajdują się liczne przystanie żeglarskie i znane jest ono uprawiającym różne sporty wodne. Latem po jeziorze pływa tramwaj wodny Koszałek, który zabiera na swój pokład ponad 60 turystów. Jest to statek o napędzie elektrycznym, a pływa na odcinku między Koszalinem a Unieściem.
Miejscowi wędkarze twierdzą, że dawniej ryby brały tam tylko na gofry. Było to wynikiem wyrzucania odpadów z budek z goframi do jeziora, taka polska niedbałość. Na szczęście gofry stały się przysmakiem leszczy, karpi i karasi, które nie musiały za nie słono płacić. Ryby w tamtym okresie omijały wszystkie inne przynęty i zanęty. Dobrymi wędkarsko acz trudnymi i wymagającymi długich obserwacji są też wpływające do jeziora dwie wymienione powyżej rzeki. Jest więc Jamno rajem dla wędkarzy. Jednak z uwagi na mocno zarośniętą i niedostępną linię brzegową najlepiej w wędkarskich celach korzystać z łodzi, z której można zapolować na warującego w szuwarach szczupaka. Dno jeziora jest mocno zamulone. Miejscem do połowu z brzegu jest przesmyk łączący jezioro z Bałtykiem.

 

Jezioro należy do PGR Mielno i nie znajduje się w wykazie Polskiego Związku Wędkarskiego. Zezwolenie na wędkowanie można wykupić w Mielnie na ul. Chrobrego 43. Autor zdjęć z lotu ptaka Krzysztof Lunkiewicz.

 

 

 

 

Zdjęcia jeziora Jamno pochodzą z http://fotoszko.blox.pl
Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 137 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem