Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Wyświetl większą mapę


Jezioro Dąbie leży w Dolinie Dolnej Odry. Jest jeziorem deltowym , eutroficznym w rybackim podziale jezior zalicza się do jezior sandaczowych Ma powierzchnię 56 km². Jest czwartym co do wielkości jeziorem w Polsce. Jego długość to 15 km, a szerokość 7,5 km. Jego średnia głębokość to zaledwie 3,5 m, a głębokość maksymalna 8 m w torze wodnym. Ta głębokość sprawia, że jezioro Dąbie jest jedynym w Polsce jeziorem dostępnym dla statków pełnomorskich.
Jezioro Dąbie jest połączone systemem kanałów z głównym biegiem Odry. Do jeziora Dąbie wpływają rzeki: Duńczyca, Święta, Płonia i Regalica będąca prawą odnogą Odry. Wypływają z jeziora: Iński nurt, Czapina i Babina. Jezioro leży w granicach administracyjnych miasta Szczecin, nad jego brzegami znajdują się od strony wschodniej: Czarna Łąka i Lubczyna. Jezioro Dąbie jest jeziorem deltowym czyli znajdującym się na obszarze delty rzecznej. Jego brzegi są niskie i zabagnione. Od strony wschodniej jeziora usypano wał przeciwpowodziowy. Oprócz jeziora Dąbie w Polsce znajduje się tylko jedno jeszcze jezioro deltowe, którym jest jezioro Dłużno leżące w delcie Wisły.

Dawniej jezioro było południową częścią zalewu Szczecińskiego, dziś odcięte jest od niego deltą Iny.

Jezioro Dąbie dzieli się na północne Dąbie Wielkie i południowe Dąbie Małe. Nad brzegami jeziora znajduje się wiele przystani żeglarskich.

Jezioro Dąbie jest poligonem rybackim. Rozstawione tu jest wiele sieci rybackich, których długość dochodzi nawet do 900 m. Nie jest to jezioro czyste - 4 klasa czystości. Jest ono odstojnikiem wszystkiego, co nanosi w swym nurcie Odra. Do jeziora wpada niestety dużo ścieków. Od strony Goleniowa oraz Rokicin do jeziora przylegają tereny rolnicze, które są dobrze zmelioryzowane, to powoduje napływ do jeziora nawozów i innych substancji używanych w rolnictwie, przez co jezioro ma użyźnioną wodę.

W jeziorze występują okonie, węgorze, płocie i inne ryby napływające do niego z Odry. Przekrój gatunkowy ryb jest więc dość spory. Występuje tu nawet chroniona ciosa i rozpiór.

Jezioro nie jest zbiornikiem Polskiego Związku Wędkarskiego. Zezwolenie na wędkowanie można wykupić w Szczecińskim Urzędzie Morskim

Ciekawostką jeziora Dąbie jest zatopiony przy Inoujściu w północnej części betonowiec – niemiecki tankowiec. Nazywa się prawdopodobnie Urlich Finsterwalde. Został wyprodukowany w 1941 roku i służył do transportu benzyny syntetycznej z fabryki w Policach. Jego długość wynosi 60 m, szerokość 15 m, zanurzenie 6,5 m, a wyporność 2947 ton.

Zdjęcia betonowca – Paweł Rojewski

 

 

Zdjęcia betonowca – Paweł Rojewski 

Na zdjęciach jezioro Dąbie Małe od wschodniej strony. Zdjęcia zrobiono 11 kwietnia 2009 roku

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 58 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem