Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 Wyświetl większą mapę
Jezioro Głębokie leży w granicach administracyjnych miasta Szczecina w północnej części dzielnicy zachód (osiedle Głębokie). Położone jest w dolinie u podnóża Wzgórz Warszewskich na terenie Puszczy Wkrzańskiej (Park Leśny Głębokie). Nad południowym brzegiem jeziora znajduje się znane kąpielisko miejskie. Dojechać do jeziora można od ulicy Wojska Polskiego.
Jezioro ma średnią głębokość 2,4 m a maksymalną 5 do 8 metrów. Powierzchnia jeziora to 31,3 ha, długość: 1550 m, szerokość: 300 m, długość linii brzegowej: 3950 m. Jezioro nie ma ani dopływów ani odpływów, zasilane jest z opadów atmosferycznych i wód podziemnych. Położone jest w polodowcowej rynnie. Brzegi jeziora są zalesione i bardzo trudno jest tu znaleźć dostęp do wody, na którym można by powędrować. Najwięcej takich miejsc znajdziemy od zabudowanej wschodniej strony.
Wokół jeziora wytyczono znany szlak spacerowy o długości 6 km. Na szlaku spotkamy dęby szypułkowane o obwodzie od 280 do 305 cm. Są też wyznaczone miejsca na ognisko.
Jezioro na skutek działalności człowieka jest silnie zeutryfizowane. Dlatego od 2008 roku dla oczyszczenia jego wody wykorzystuje się Aerator hipolimnionu (Urządzenie do napowietrzania dolnych partii wód). Ma on na celu natlenienie dolnych partii wód, odznaczających się wysoką żyznością i małym natlenieniem, co doprowadzi do oczyszczenia wody w jeziorze.
Jezioro Głębokie jest jeziorem o sporym bogactwie gatunkowym występujących w nim ryb. Występuje tam sandacz, szczupak, amur, karp, płoć, wzdręga, okoń, sum i inne. Jezioro ma piaszczyste dno idealnie nadające się do połowu metodą gruntową.Zdjęcia jeziora Głębokiego wykonano w kwietniu 2009 roku.

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 98 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem