Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Wyświetl większą mapę 

Jezioro Drawskie jest jednym z największych jezior w Polsce. Położone jest na Pojezierzu Drawskim. Dojazd do jeziora trasą Wałcz - Czaplinek. Jezioro leży między Czaplinkiem na wschodzie Siemczynem na zachodzie i Kluczewem na północy. Dojazd do jeziora jest bardzo dogodny. Atutem jeziora są liczne wyspy, urozmaicona linia brzegowa jeziora często porośnięta roślinnością wynurzoną taką jak trzcina pospolita. Ciekawostką jeziora jest wyspa Bielawa która ma powierzchnię 79.5 hektara i jest zarazem jedną z największych wysp śródlądowych w Polsce.

Jezioro Drawskie ma powierzchnię 1871 hektarów rozpiętość jeziora północ - południe to 11 kilometrów, wschód - zachód 7 kilometrów, długość linii brzegowej wynosi 75 kilometrów. Na jeziorze znajduje się 12 wysp maksymalna głębokość jeziora to 83 metr, średnia głębokość 18 metrów. Woda jeziora Drawskiego jest bardzo czysta i ma odcień koloru szmaragdowego.

Największym atutem jeziora Drawskiego są liczne zatoki których jest czternaście pierwszą z nich jest Zatoka Chmielewska w południowej części jeziora - niewielka zatoka porośniętą trzciną, bardzo dobre miejsce dla wędkarzy. Spotkamy tu wszystkie gatunki ryb spokojnego żeru jak i drapieżniki. Zatoka Chmielewska zwana jest też jako Magistracka maksymalna głębokość zatoki dochodzi do 30 metrów.

Drugą zatoką jeziora Drawskiego jest zatoka Henrykowska zwana też Siemczyńską. Położona jest w zachodniej części jeziora. Jest wąska i długa przypominająca Fiord obok znajduje się wioska Siemczyno - wspaniałe miejsce dla wędkarzy jak i dla większych jednostek pływających typu jacht, Obok mieści się kąpielisko niestrzeżone. Są tu też dwie wysepki o wdzięcznych nazwach Lelum i Polelum maksymalna głębokość zatoki dochodzi do 30 metrów.

Następną z zatok jeziora Drawskiego jest zatoka Kwiatkowska położona jest w zachodniej części jeziora jest zatoką krótszą od zatoki Henrykowskiej, ale bardziej dostępną mimo małej szerokości. Przy zachodniej części zatoki znajduje się Ośrodek wczasowy, jest tu kąpielisko i duża przystań dla jednostek pływających.

Czwartą z kolei jest zatoka Rękawicka położona jest w zachodniej części jeziora. Jest to niewielka zatoka, ma ona charakterystyczny kształt. Na północnym brzegu zatoki znajdujemy dogodne miejsce do cumowania, ale też dobre miejsce dla wędkarzy. Piątą z kolei zatoką jeziora Drawskiego jest zatoka Harcerska, mała zatoka o brzegach piaszczystych nie często odwiedzana. Jest jednak dobrym miejscem dla wędkarzy, dlatego że jest miejscem spokojnym a i rybę ładną można tu złowić, jest tu półwysep Gardno gdzie cumują jednostki pływające typu jachty.

Następną z zatok jest zatoka Rzepowska znajduje się ona w zachodniej części jeziora. Niedaleko wieś Rzepowo, z zatoki Rzepowskiej wypływa rzeka Drawa. Bardzo dobre miejsce dla wędkarzy, maksymalna głębokość zatoki prawie 15 metrów, warta jest odwiedzin. Następną z kolei a siódmą zatoką jest Owcza zwana też Uraz od miejscowości opodal położonej. Jest zatoką małą ale głębokością podobną do Rzepowskiej, chętnie odwiedzana przez wędkarzy ze względu na ciszę. Jej wysokie zbocza nie pozwalają na cumowanie jednostek pływających, głębokość zatoki dochodzi do 20 metrów.

Zatoka Kluczewska zwana też Północną leży w północnej części jeziora Drawskiego. Jest wąska ma około 3 kilometrów długości, maksymalna głębokość zatoki dochodzi do 17 metrów. Dogodny dojazd do zatoki od wioski Uraz. Warta odwiedzenia przez wędkarzy. Następną zatoką jeziora Drawskie jest zatoka Cicha inaczej zwana też Spokojną Położona jest we wschodniej części jeziora osłonięta od wiatrów wysepką, bardzo dobre miejsce dla wędkarzy. Jest zatoką dość płytką można do niej dojechać od strony Starego Drawska głębokość w zatoce do 10 metrów, jest tam usytuowana wyspa o nazwie Bobrowa.

Kolejną z zatok jest zatoka Drahimska położona blisko Starego Drawska. Jest to zatoka dość głęboka, miejscami dochodząca do 40 metrów. Połączona ciekiem wodnym z jeziorem Zerdno - bardzo dobre miejsce dla wędkarzy, dno zatoki jest piaszczyste wiele kładek wędkarskich .

Zatoka Ptasia położona jest w wschodniej części jeziora Drawskiego. jest wspaniałym miejscem dla wędkarzy. Zarośnięta trzciną na ogół panuje tu spokój i cisza. Położona blisko Nowego Drawska, głębokość średnia w granicach 5 metrów, mieści się tu też wyspa o nazwie Żurawia.

Pozostałe zatoki są zatokami typu turystycznego, liczne ośrodki wczasowe, bardzo rozbudowana baza turystyczna liczne plaże, choć tu właśnie jest najgłębsze miejsce jeziora Drawskiego. Obok tych zatok głębokość wynosi 83.0 metry. Miejscowi wędkarze przekonani są, że w jeziorze znaleźć można głęboczki 100 metrowe. Jezioro Drawskie jest drugim po jeziorze Hańcza co do głębokości w Polsce.

Jezioro Drawskie jest bogate w rybę, można tu złowić większość ryb słodkowodnych i to dość dużych okazów, począwszy od płoci, okoni, dużych linów o wadze od 1do 2 kilogramów, szczupaków o wadze często dochodzącej do 10 - 12 kilogramów, leszcze dochodzą tu do wagi ponad 6.0 kilogramów. Leszcze w granicach 2,5 do 3,5 kg są na porządku dziennym, często można złowić ładnego węgorza, wzdręgę, karasia w miejscach mulistych. W zatokach występuje tu ładny lin, miętus oraz karp jednym słowem jezioro Drawskie jest warte odwiedzin, a bez ryby się nie wraca. Zimą trafiają się miętusy i sieje.

Na grube pasiaki poluje się głównie przy górkach podwodnych. Najlepsze są niewielkie, ale twarde – żwirowe lub kamieniste – wypłycenia, ze szczytami znajdującymi się 8-10 m pod wodą. Tu może uderzyć również duży szczupak.

Białoryb łowi się albo na stokach przybrzeżnych, albo na krańcach wszelkich wypłyceń. Dobre są grube przynęty – ziarna zbóż, czerwone robaki, makaron, kostki ziemniaków. Pamiętajmy, że jezioro Drawskie należy do największych jezior w Polsce i warunki na jeziorze zmienić mogą się w mgnieniu oka. Tak więc zawsze dbajmy o bezpieczeństwo na łodzi. GPS na pewno przyda się w szukaniu i oznaczaniu interesujących łowisk.

Informacje dodatkowe:

 

• Informacja o regulaminie połowu:

 

Wędkowanie jest dozwolone z brzegu jak i łodzi po wykupieniu pozwolenia.

Adres: Właścicielem jeziora jest AWRSP. Akwen dzierżawi Gospodarstwo Rybackie w Czaplinku.

Kontakt: Gospodarstwo Rybackie - Czaplinek Sp. z o.o. ul Jeziorna 34/2.

Opłaty: Pozwolenia można kupić przy ul. Jeziornej 34/2 lub w stanicy PZW, ul. Jeziorna 14. Łódki można wypożyczyć w stanicy bądź w którymś z ośrodków wypoczynkowych.


Mikołaj WegnerowiczPoniższe zdjęcia jeziora: Tomasz Kargul

 
Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 135 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem