Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Wyświetl większą mapę

 

 

Mapa sporządzona w 1959 przez Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie.

 

  
Chlopm

 

 


 

 

Jezioro Chłop leży w dorzeczu rzeki Myśli, będącej dopływem Odry. Położone jest 60,1 m. n. p. m. Jego szerokość geograficzna: 53º00'02", długość geograficzna 14º53'08"

Jezioro Chłop ma powierzchnię326,7 ha. Maksymalna głębokość to32,9 mzaś głębokość średnia to10,7 m. Długość maksymalna jeziora3800 m, a szerokość1125 m. Długość linii brzegowej 16850 m.

 
Dawniej jezioro było administrowane przez Polski Związek Wędkarski, dziś dzierżawcą jego jest jeden z lokalnych businessmanów, który często podpisuje umowę z PZW umożliwiając członkom związku wędkowanie bez wnoszenia dodatkowych opłat.
Opis jeziora Chłop wymaga uzupełnienia. Możesz to zrobić przysyłając swój opis na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


Autorem poniższych zdjęć jeziora Chłop jest Irek Fetings.

 

 


 

 
 
 


Diabelska grobla (legenda o jeziorze Chłop)
 

Podanie głosi, że w dawnych wiekach owczarze panów pobliskiego Derczewa mieli prawo wypasu owiec na polach lipiańskich. Między polami lipiańskimi a Derczewem jest rozległe jezioro Chłop, które musieli od południa z trzodami obchodzić. Było to bardzo uciążliwe, także ze względu na długość drogi jak i kaprysy pogody. Marzyli więc o tym, by zbudować most w miejscu, gdzie jezioro jest najwęższe i przesmykiem łączy się z jeziorem Grochacz.
Pewnego dnia, gdy jeden z owczarzy pędził swe stado na lipiańskie pola, zerwała się okropna burza z piorunami i ulewnym deszczem. Pasterz przemoczony, zziębnięty i nie mając się gdzie schować, w swym przerażeniu począł przeklinać i głośno wołać:
- „Swoją duszę oddam temu, który groblę przez jezioro wybuduje.”
Ledwie wypowiedział te słowa, stanął przed nim diabeł, zawsze jak wiadomo gotów na wszystko, byle duszę człowieka usidlić i zdobyć – i zaoferował swe usługi.
- Groblę ci chętnie przez jezioro zbuduję pod warunkiem jednak, że dusze mi swą zapiszesz.
Pasterz jednak pożałował swych słów, wypowiedzianych w gniewie, ofertę diabła odrzucił. Po powrocie do domu wieczorem, znużony wkrótce udał się na spoczynek. Po kilku godzinach zjawił się przed nim znów diabeł ponawiając propozycję, mając już przygotowany do podpisu cyrograf. Owczarz tłumaczył się brakiem pióra, Lecz diabeł był na to przygotowany, na wykręt owczarza, że nie posiada atramentu, też znalazł sposób. Wziął nóż i nożem utoczył krople krwi z środkowego palca prawej reki owczarza. Przyparty w ten sposób do muru owczarz szukał ratunku, stawiając warunek, by grobla została wybudowana w ciągu nocy z soboty na niedzielę przed pierwszym pianiem koguta we wsi. Owczarz sądził, że tak tytanicznej pracy sam diabeł nie będzie w stanie wykonać. Ten jednak warunek przyjął, po czym cyrograf został podpisany. Gdy rano owczarz obudził się, spotkanie z diabłem wydało mu się snem lecz rana na palcu prawej ręki była faktem. O owej przygodzie nie omieszkał powiedzieć małżonce, z którą długo radził się, jak by tu diabła oszukać i duszę uratować. Postanowili ukryć się przy jeziorze i diabła obserwować przy robocie. O północy usłyszeli najpierw hałas, szum jakby burza się zbliżała, wnet też zobaczyli diabła z fartuchem piasku, który wysypał do jeziora. Po upływie pół godziny diabeł pojawił się ponownie z transportem piasku i od tej chwili przybywał raz po raz. Z godziny na godzinę grobla rosła. Rankiem, gdy brakowało mu już tylko jednego fartucha piasku, gdy już z radości kwiczał ów amator ludzkich dusz, usłyszał pianie koguta. Ze złością rzucił piasek do jeziora i znikł. Do niedawna wysepkę uformowana przez diabla robotę nazywano "Śliwkową wyspą”. Owczarz duszę swą więc wyratował.
Zawdzięczał to jednak nie wcześniej zbudzonemu kogutowi. To jego małżonka spłoszyła diabła naśladując dokładnie pianie zwiastuna poranku.
Wg. Biensa., P. Chronik der Stadt Lippehne 3-6

 

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 108 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem