Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Wyświetl większą mapę

  Bytyń Wielki to największy akwen na Pojezierzu Wałeckim. Znajdują się na nim dwie wyspy i trzy duże - zatoki: Drzewoszewska , Nakielska i Lubieska, oraz kilka mniejszych zatok – Piecnicka , Krępa i Marcinkownicka. Bytyń Wielki jest jeziorem polodowcowym o urozmaiconej linii brzegowej w postaci wzniesień (30 m ). Brzegi jeziora są  porośnięte lasami sosnowo – bukowymi. Od 1989 roku jezioro wraz z okolicznymi lasami zostało objęte Rezerwatem Przyrody.

Opis łowiska jezioro BYTYŃ – 310,62 ha. Położone w miejscowości Bytyń (gmina Kaźmierz) około 30 km od Poznania w kierunku na Pniewy. Należy do bardzo żyznych wód typu sandaczowego. Kształt dna jeziora pagórkowaty, średnia głębokość około 4.2 m, największa głębokość akwenu to około 7 m. Ryby zasiedlające jezioro, to leszcze, płocie, karpie, amury, krąpie, z ryb drapieżnych występują duże szczupaki, sandacze i węgorze. Tymi gatunkami oprócz krąpia gospodarze jeziora sukcesywnie je zarybiają. Przynęt tu stosowane to pęczak, pszenica, białe i czerwone robaki, rosówki i martwa rybka. Z własnego doświadczenia wiem, że sprawdza się kanapka: biały robak z pęczakiem. Na sandacza poławianego z brzegu dobra jest martwa ukleja, na szczupaki dobry jest żywiec jak i wszelkiego rodzaju coblery, Do połowu spinningiem proponował bym wynajęcie łódki z uwagi na płytką linie brzegową jezior. Roślinność jeziora to trzcina, sitowie grążel żółty i pałka wodna. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy, na których założono park ornitologiczny. Gniazduje tam rzadki ptak Remiz oraz utrapienie wędkarzy kormoran.

 

Baza noclegowa

Motel Natalia oraz hotel Tina. Polska kuchnia, obsługa w językach polskim, rosyjskim, angielskim. Ceny pokoi od 30 zł motel i 50 zł hotel obiad średnio 10 zł parking 24 h, telewizja, łazienki, ogródek. Mamy możliwość wypoczynku pod namiotem.

Skręcając w prawo z drogi Poznań Pniewy w ulice Jeziorną mamy pole namiotowe z sanitariatami oraz sklep wędkarski czynny od 1 kwietnia do 30 października. W sklepie dostaniemy sprzęt wędkarski oraz zezwolenia na połów . Licencje wykupimy także w Poznaniu i Pniewach w większych sklepach wędkarskich. Nad bezpieczeństwem czuwa patrol wodny całodobowy, który przyjmuje zgłoszenia też o kłusownictwie i zagrożeniach ekologicznych numer telefonu 693-241-813.

Tekst i zdjęcia Dariusz Mytko  Autorem poniższych zdjęć jest Tadeusz Michał PietrykowskiLogowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 114 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem