Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

Pierwsze słowa jakie pojawiają się w głowie po zaczepie do publikacji się nie nadają. Strach o przynętę, być może ulubioną samorobkę lub kupioną za ostatnie pieniądze super przynętę z górnej połki. Jednak to nieodłączny element łowienia i największa zmora spinningisty. Niestety drapieżnik najczęściej wybiera właśnie trudno dostępne miejsca. Unikając takich miejsc, unikamy drapieżnika, a przecież nie o to chodzi.

 

 Zaczep niekoniecznie oznacza stratę, którą odnotowujemy przeważnie już po zahaczeniu. Jednak mamy cichy i malutki płomyk nadziei, że kotwiczka weszła płytko, że zaczep to tylko chudziutka gałąź. Tymczasem istnieją sposoby na zaczepy, dzięki którym możemy wyjść zwycięsko w walce z losem.

Są różne metody ratowania przynęt. Pierwszy z wymienionych i opisanych przeze mnie będzie dotyczył połowu przy użyciu mocnej żyłki i przynęt o miękkich hakach. 
Jeśli taki hak, wykonany z miękkiego drutu natrafi na twardą podwodną przeszkodę stosujemy następujący sposób:

· rozginamy hak ciągnąc powoli za żyłkę, a następnie ostrze z powrotem zginamy do stanu pierwotnego.

Każdy wędkarz zastanowi się teraz nad jedną rzeczą. Po co mam używać takiego typu kotwic i haków, skoro się wyginają nawet podczas holu, a przynajmniej jest taka możliwość. Otóż nie koledzy. Odpowiednia elastyczność wędziska zapobiega odhaczaniu ryb z takich haków. Są więc bezpieczne i praktyczne.

Różnie bywa, łapiemy w różnych miejscach. Nie zawsze mamy mocny sprzęt i możemy pozwolić sobie na siłowe rozwiązanie kwestii zaczepu.

· strzelanie żyłką – tego sposobu używamy przy słabszym zestawie. Powoduje to obluzowanie przynęty w zaczepie. Żyłkę łapiemy oburącz i naciągamy po linii łamanej.

Sposobu tego używam nie tylko przy spinningu. Proces jest przeważnie skuteczny. Niekiedy jednak strzelanie trochę trwa... Pomocna metoda przy połowie np. pstrągów.

Połów z łodzi, jest najwygodniejszy nie tylko ze względu na dostępność miejsc na łowisku, ale również przy uwalnianiu przynęty z zaczepu.

· pociąganie żyłki w kierunku przeciwnym do kierunku przy którym doszło do zaczepu – w tym celu opływamy miejsce zaczepu i delikatnie ciągniemy za żyłkę. Najlepiej podczas połowu z łodzi korzystać od razu z tej metody. Kotwica może być w zaczepie z początku tylko lekko zagłębiona. Odpowiednio silne szarpnięcia powodują wbicie ostrza głębiej.

Jest jeszcze jedna metoda, którą można zastosować przy połowach na rzekach, w nurcie. Zaczepioną przynętę można uwolnić puszczając żyłkę z nurtem i energicznie zacinając po utworzeniu się charakterystycznego łuku. Jest to metoda podobna do poprzedniej.

Warto dostosować się do rady doświadczonych spinningistów penetrując płytką rzeczkę. Tam gdzie zebranie przynęt jest możliwe robimy to dopiero po połowie i zbadaniu całego łowiska. Udaje się odzyskać większość utraconych przynęt.

GDY WSZYSTKIE TE METODY ZAWIODŁY POZOSTAJE TECHNIKA

W tym celu wynaleziono kilka zręcznych przedmiotów, dzięki którym łatwo uwolnimy swoją przynętę z zaczepu. Poniżej ich zdjęcia i krótki opis.

 

SEGMENTOWA TYCZKA

 · używana tylko z łodzi. Opuszczamy powoli tyczkę dokładając kolejne części tzw. segmenty. Segmenty przeważnie są skręcane. Udaje się odzyskać większość przynęt.PIERŚCIEŃ ODCZEPOWY

 

 

* ciężki metalowy krążek uzbrojony w metalowe bolce skierowane do wewnątrz. Przywiązany do linki pierścień opuszcza się po żyłce w kierunku zaczepu. Przynęta wpadnie w bolce. Umożliwia to siłowe wyciągnięcie przynęty.

 

Marcin Kubica

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 90 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem