Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Każdy z nas poczuł już przypływ adrenaliny, gdy coś wielkiego znalazło się na kiju. Ja osobiście nie ma wielkich osiągów. Łapałem szczupaki 5/6 kg, karpie 6/7 kg na wędkę starszą ode mnie o 10 lat i kołowrotkiem o 40. Gdy tylko ryba skusi się na naszą przynętę od razu to poczujemy.

 


 Żyłka podczas holu ryby zawsze musi być naprężona. Tak jak pisałem w dziale o zbrojeniu przynęt w haczyki z zadziorem czy bez. Jeżeli żyłka będzie za luźna, ryba zejdzie z haczyka. Oczywiście za udany hol odpowiada również prawidłowo ustawiony hamulec kołowrotka. Przypominam, że wybieramy kołowrotki z hamulcem z tyłu!!! Jest to bardzo ważne zwłaszcza w spinningu, kiedy często działamy hamulcem. Nie na wszystko jednak mamy wpływ. Zbyt słabo zahaczona ryba, chociażby nawet nie największa, walczy bardzo dynamicznie i w każdej chwili może zejść. Siłowe holowanie nie wchodzi w grę. Energicznie i pracując wędką nie kołowrotkiem wyciągniemy każdą rybę.Sposoby holu i zachowanie się drapieżników

 

 

Sandacz

Sandacz jest ciężką rybą do złapania. Przeważnie słabo zahaczony nie daje nam dużo czasu na hol i walkę. Dlatego wskazane jest energiczne holowanie. Nie zmieniajmy kierunku holu gdy nie jest to konieczne.

 

Kleń

Zaskoczony na płytkiej wodzie ucieka na głęboką. Musisz być na to przygotowany. Hamulec prawidłowo wyregulowany. Potrafi wbić się z rozpędem w podwodną roślinność.

 

 

Szczupak

Gdy poluje na płytkiej wodzie i przez przypadek nabierze się na naszą przynętę, podobnie jak kleń zacznie uciekać na wodę głęboką. Reakcja powinna być natychmiastowa. Wykorzysta każdą okazją, aby popłynąć w rośliny. Jego bronią są wyskoki z wody, które są bardzo szybkie i energiczne. Czasami przy samym podbieraku taki skok bywa ostatnim widzianym przez wędkarza w wykonaniu tego okazu szczupaka. Czasami jak śledź daje się podprowadzić pod samą łódź czy brzeg, ale gdy zobaczy podbierak rzuca się do ucieczki. Często w takich sytuacjach jest już nie do zatrzymania. Pamiętajcie, że gdy szczupak szykuje się do skoku, da się to wyczuć. Żyłka idzie co raz głębiej... Nie pozwólcie na luz żyłki przy skoku. Naprężcie ją, niech poczuje, że jest nadal nasz. Oczywiście chodzi tu o błąd luźnej żyłki. Szczupak skacząc energicznie macha całym ciałem. Łatwo stracić przynętę.

 

 

Pstrąg

Bardzo trudno walczy się również ze pstrągiem. Idzie on prosto w plątaninę korzeni. Łapanie ryb w miejscach trudnych, pełnych zaczepów wymaga więc od nas mocnego sprzętu. Pierwszy atak ryby jest najtrudniejszy. Są ryby, które walczą na otwartej wodzie, siłowo.

Tak jak wspomniałem z rybą walczymy wędką, nie kołowrotkiem. Jest ono tak skonstruowane, że amortyzuje wszelkie ruchy ryby, naprawia również błędy wędkarza. W telewizji np. Rex Hunt często używa tzw. techniki pompowania. Delikatnie podnosi wędkę do góry, a następnie zwija energicznie luźną żyłkę. Warto to podpatrzeć.

 

Marcin Kubica