Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Na celność rzutu duży wpływ ma sprzęt, jaki posiadamy. Warto zajrzeć do działu z wędziskami. Nauczmy się hamować przynętę podczas rzutu palcem wskazującym. Zwalniając przynęta wpadnie do wody z mniejszym pluskiem, co z pewnością poprawi nam brania. Ryba nie spłoszy się, pozostanie w łowisku. Uważajcie na żyłkę. Kontrolujcie przelotki najlepiej przed każdym rzutem. Zepsuty rzut i głośny plusk skutecznie spłoszy rybę.· rzut znad głowy – stosujemy przy połowie z łodzi. Używana do tego jest wędka dwuręczna, trzymana najlepiej dwora rękoma podczas rzutu. Wymach musi być obszerny, wolny i płynny. Takie rzuty są dalekie. Długi rzut ułatwi nam odpowiednie ustawienie wędki po rzucie, aby żyłka była prosto w linii z wędką. Jeżeli łapałeś karpie, wiesz o co chodzi. Przygotowując się do rzutu, przynęta na wysokości od ½ do ¾ długości wędziska.


· rzut boczny - przynęta na wysokości 1/3 długości wędki. Rzut podobny do znad głowy, jednak wędkę prowadzimy jedną ręką po płaszczyźnie równoległej do powierzchni wody.

· spod siebie – ciężkie, trudne miejsca. Technika stosowana również w wędkarstwie spławikowym.

· rzut płaski – trzymamy wędkę jedną ręką. Polega na wykonywaniu krótkich wymachów przedramieniem w lewo lub prawo. Tutaj zastosowanie ma wędka lekka i krótka.

· strzał z procy – wystrzelenie przynęty z lewej ręki przy napiętym wędzisku.

· płasko pod małym kątem do powierzchni wody – metoda używana podczas silnego wiatru od przodu. Bardzo ciężko jest łapać w tych warunkach. Przynęta spływa i wraca do wędkarza łukiem. Warto obserwować tor lotu przynęty i sekundę po wylądowaniu energicznie napiąć żyłkę. Przynęta powinna wyskoczyć lekko z wody. Możemy w ten sposób zapobiec wpłynięciu przynęty w zaczep.

Rzut to w spinningu nie jedyna metoda na podanie przynęty rybie. Możemy posłużyć się tu podanym przykładem spławianiem pływającego woblera. Metoda na pstrąga. Nurt rzeki zabierze nam przynętę. Warto stosować w miejscach trudno dostępnych, płytkich. Plusk nie zagraża spłoszeniem ryby, bo go po prostu nie ma. Umożliwia połów wspomnianego pstrąga, klenia czy bolenia.

Możemy również za pomocą długiego 3 metrowego wędziska podać rybie przynętę jak na talerzu. Sztuka ta udaje się cichym i sprytnym wędkarzom, lubiącym podchody do ryby na odległość wykluczająca rzut. Atak ryby bywa natychmiastowy.


Marcin KubicaLogowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 105 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem