Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Na celność rzutu duży wpływ ma sprzęt, jaki posiadamy. Warto zajrzeć do działu z wędziskami. Nauczmy się hamować przynętę podczas rzutu palcem wskazującym. Zwalniając przynęta wpadnie do wody z mniejszym pluskiem, co z pewnością poprawi nam brania. Ryba nie spłoszy się, pozostanie w łowisku. Uważajcie na żyłkę. Kontrolujcie przelotki najlepiej przed każdym rzutem. Zepsuty rzut i głośny plusk skutecznie spłoszy rybę.· rzut znad głowy – stosujemy przy połowie z łodzi. Używana do tego jest wędka dwuręczna, trzymana najlepiej dwora rękoma podczas rzutu. Wymach musi być obszerny, wolny i płynny. Takie rzuty są dalekie. Długi rzut ułatwi nam odpowiednie ustawienie wędki po rzucie, aby żyłka była prosto w linii z wędką. Jeżeli łapałeś karpie, wiesz o co chodzi. Przygotowując się do rzutu, przynęta na wysokości od ½ do ¾ długości wędziska.


· rzut boczny - przynęta na wysokości 1/3 długości wędki. Rzut podobny do znad głowy, jednak wędkę prowadzimy jedną ręką po płaszczyźnie równoległej do powierzchni wody.

· spod siebie – ciężkie, trudne miejsca. Technika stosowana również w wędkarstwie spławikowym.

· rzut płaski – trzymamy wędkę jedną ręką. Polega na wykonywaniu krótkich wymachów przedramieniem w lewo lub prawo. Tutaj zastosowanie ma wędka lekka i krótka.

· strzał z procy – wystrzelenie przynęty z lewej ręki przy napiętym wędzisku.

· płasko pod małym kątem do powierzchni wody – metoda używana podczas silnego wiatru od przodu. Bardzo ciężko jest łapać w tych warunkach. Przynęta spływa i wraca do wędkarza łukiem. Warto obserwować tor lotu przynęty i sekundę po wylądowaniu energicznie napiąć żyłkę. Przynęta powinna wyskoczyć lekko z wody. Możemy w ten sposób zapobiec wpłynięciu przynęty w zaczep.

Rzut to w spinningu nie jedyna metoda na podanie przynęty rybie. Możemy posłużyć się tu podanym przykładem spławianiem pływającego woblera. Metoda na pstrąga. Nurt rzeki zabierze nam przynętę. Warto stosować w miejscach trudno dostępnych, płytkich. Plusk nie zagraża spłoszeniem ryby, bo go po prostu nie ma. Umożliwia połów wspomnianego pstrąga, klenia czy bolenia.

Możemy również za pomocą długiego 3 metrowego wędziska podać rybie przynętę jak na talerzu. Sztuka ta udaje się cichym i sprytnym wędkarzom, lubiącym podchody do ryby na odległość wykluczająca rzut. Atak ryby bywa natychmiastowy.


Marcin Kubica