Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Istnieją ogólne zasady zbrojenia. W działach o poszczególnych przynętach, zwłaszcza typowo spinningowych, czyli sztucznych, opisałem i pokazałem (starałem się pokazać, bo mój talent plastyczny odbiega znacznie od moich chęci) jak uzbroić przynętę. Tak jak w woblerach czy wahadłówkach mamy jasno zaznaczone miejsca na agrafki i kotwiczki, tak przy gumkach nie jest to takie oczywiste. Jednak dokładne zapoznanie się z działem powinno rozjaśnić Wam ten problem.

 

  

 

Każda przynęta się zużywa. Zaczepy, brania ryb. Kotwiczka się tępi. Bardziej zamożni wędkarze kupują nowe, ale większość, pasjonaci, mają swoje ulubione, które od czasu do czasu udaje się zreperować. Ostrzenie kotwiczek to proces, który powinien wejść w krew każdemu spinningiście.

Namawiam do używania haczyków cienkich. Nie jest też prawdą, że wyginanie się haczyków jest oznaką trefnego towaru. Haczyk, który się odgina nadaje się do połowu bardziej od sztywnego. Pomaga przy zaczepach. Cienki haczyk stosuje się z miękkim wędziskiem. Stosowanie małych kotwiczek czy haków jest bezpieczniejsze dla ryb, ale i bardziej pewne dla nas. Rybie znacznie trudniej pozbyć się kotwiczki małej niż wielkiej.

Kaleczenie ryb to problem. Producenci wymyślają różne technologie ostrz dla haków. Mają być ostre, ale nie ranić ryb. Nie da się? Pewnie nie, ale można skutecznie ograniczać kaleczenie stosując tzw. ostrza bezzadziorowe.

Ryba na haczyku bez zadzioru nie zejdzie. Żyłka jest przecież naprężona. Jeśli popuścimy żyłkę to nawet hak z zadziorem by nie pomógł.

 

Marcin Kubica

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 56 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem