Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W spinningu najważniejszy jest prawidłowo dobrany kołowrotek. Jest to podstawa. Wędzisko i żyłka nie będą dobrze pracować bez prawidłowo ustawionego i funkcjonalnego kołowrotka. Kołowrotki z ruchomą szpulą nie są rewelacyjne dla spinningistów. Wg niektórych książek, ograniczają wyrzut przynęty. Obciążają żyłkę. Siła przeznaczona na wyrzut musi jeszcze poruszyć ruchomą szpulę. Lekkie zestawy wymagają użycia znacznie prostszego kołowrotka ze szpulą stałą. Żyłka uwalniana jest zwojami przy rzucie.Jest on po wędzisku najważniejszą częścią zestawu spinningowego.

Kołowrotki używane w spinningu dzielimy na:

ze szpulą stałą

ze szpulą ruchomą

Pełni on funkcję magazynową dla żyłki. Umożliwia poruszanie przynęty, hol ryby.

 

Dlatego najpopularniejsze dla spinningistów są :

– multiplikatory

– kołowrotki o szpuli stałej.

 

 

 

Głównym parametrem każdego kołowrotka jest przełożenie przekładni głównej, czyli liczba obrotów głowicy z kabłąkiem przypadająca na jeden obrót korbki. Zakres to od 3:1 do 7:1. Dokładniej jednak szybkość kołowrotka zmierzymy licząc długość żyłki nawiniętej na szpulę po jednym obrocie korby. Bywają różne długości. Obecnie jest mase sprzętu. Postęp jest bardzo szybki. Średnie szybkości to jednak 40-90 cm na obrót.

 

 

Kierując się doborem kołowrotka musimy wziąć pod uwagę cel naszego połowu.

Szybkie kołowrotki stosujemy do połowu:

boleni

pstrągów

troci

W większości przypadków przynęta prowadzona jest powoli.

Stosowanie szybkich kołowrotków ma wiele zalet. Można np. szybko zwinąć żyłkę po nieudanym rzucie. Wolne kołowrotki natomiast pozwalają nam na spokojne obserwowanie brań, czy symulację ruchów naturalnych przynęty za pomocą wędziska.

To, na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas użytkowania kołowrotka, jest jego cicha, w zasadzie bezszmerowa praca. Spinningista dzięki sprawnemu kołowrotkowi może spokojnie czekać i wyczuwać nawet najsłabsze brania. Praca ta zależy od mechanizmu głównego kołowrotka. Są dwa typy przekładni. Ślimakowa oraz zębata.

Ustawienie hamulca to sprawa indywidualna każdego wędkarza i metoda spinningowa nie jest wyjątkiem. Od tego zależy wynik naszego połowu, od prawidłowej regulacji hamulca.

Można bardzo łatwo przetestować oraz ustawić hamulec.

Ustawiamy siłę hamulca na wartość nieco mniejszą niż ciężar kołowrotka. Zawieszamy go na żyłce. Jeżeli hamulec jest dobrze wyregulowany, będzie się poruszał w dół ze stałą prędkością. Jeśli hamulec jest kiepski, będzie się poruszał z przerwami.

Na koniec pamiętajmy o dobrym smarowaniu naszego sprzętu.

 

Marcin Kubica