Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wędka służy do „posłania" przynęty w wybrane miejsce łowiska. Pełni również funkcję jej steru. Jest również ogniwem łączącym przynętę z wędkującym. Jest amortyzatorem podczas holu i zacięcia. Tyle o jej funkcjach.

  

Kierując się zasadą „najpierw pomyśl, potem zrób" przedstawię kilka przykładów wyboru wędek.

Wybierając się na łowisko trudnodostępne, zarośnięte, gdzie nieraz jedynym sposobem rzutu jest wślizgnięcie się między krzaki jest dobór wędki krótkiej. 1,8-2,1 starczy. Łatwiej ją manewrować. Łatwiej trafić w cel, w upatrzone miejsce. Jest ona lekka. Można ją trzymać jedną ręką, co jeszcze bardziej ułatwia wędkowanie. Wędek dwuręcznych lepiej używać, kiedy mamy potrzebę dalekiego rzutu. Jeziora, szerokie rzeki. Duże przelotki ułatwiają dalekie rzuty.

Wędziska dzielimy na :

· jednoręczne

· dwuręczne

· wędzisko o akcji szczytowej

· wędzisko o akcji parabolicznej

Przy czym ten podział nie jest taki dokładny, ponieważ istnieją wędki dwuręczne o akcji parabolicznej.

 

 

 

Wędzisko jednoręczne różni od dwuręcznego mniejszym dolnikiem, czyli końcem wędziska a uchwytem kołowrotka. Bez problemu odróżnicie te dwa typy wędek.

 

 

Celność zależy od akcji wędziska. Jest to inaczej mówiąc charakterystyka jego ugięcia pod obciążeniem o różnej wielkości. Gdy wędzisko pasuje do przynęty, rzuty będą celniejsze.

Dla przykładu: pstrągowa rzeczka, masa rzutowa nie powinna przekroczyć 15 gramów ze względu na mase przynęty. Mała wędka jednoręczna i elegancie rzuty w wypatrzone miejsca.

Szeroka rzeka, cel bolenie. Wędka długa 3m dwuręczna o akcji środkowej. Długie niekoniecznie celne rzuty dość ciężką przynętą. Masa rzutowa to 30-40 gramów.

Przedstawiłem tutaj kilka ważnych informacji potrzebnych przy doborze wędki. Pamiętajmy, że wędka powinna być dobrana bezpośrednio do aktualnych potrzeb spinningisty. Powinna być również lekka, gdyż w odróżnieniu od karpiarzy czy polujących na żywca, ciągle trzymamy wędzisko w rękach.

Analogicznie do rzutów w ciężkich warunkach pod względem dostępu do wody, w dziedzinie sterowania przynętą niekoniecznie najlepsza jest krótka wędka 2 metrowa. Może tak się zdarzyć, że musimy użyć wędki nawet ¾ metrowej manewrując przynętą między zaczepami, czy w przypadku uniemożliwiającym zbliżenie się do wody, podanie przynęty w miejsce bytowania poszukiwanej ryby. 4 metrowy spinner ułatwia z pewnością manewrowanie między przeszkodami, nawet w dalszej odległości od brzegu. Długie wędki przydają się na zarośniętych jeziorach czy oczkach wodnych. Umożliwiają prowadzenie przynęty tuż pod powierzchnią wody. Drgania szczytówki powinny wskazywać pracę przynęty. Wędkując w rwącej rzece na sporych rozmiarów woblery o żywej i energicznej akcji stosuje się wędziska o sztywnych szczytówkach. Natomiast łapiąc na przynęty małe np. obrotówki, miniaturowe woblery bardziej wskazana jest wędka ze szczytówką cieńszą, delikatniejszą.

Wędki z miękką szczytówką niezbędne są przy połowie na: twistera, rippera czy jiga. Taka wędka ma wielki plus. Pomaga wychwycić nawet najdelikatniejsze branie. Czas reakcji to zwykle do 5 sekund, zanim ryba nie zorientuje się, że przynęta jest niejadalna.

Wędka powinna być wystarczająco długa i miękka. Powinna wyginać się nawet przy bardzo małym obciążeniu. Koryguje ona przez to błędy wędkarza. Zapobiega odhaczeniu się ryby, czy zerwaniu żyłki. Każda cześć szczytowa wędki powinna wytrzymać zgięcie w dół o kącie 180 stopni.

Reasumując proszę pamiętać o prawidłowym doborze wędziska. Wybierając się łapać węgorze idące na tarło, znane z wielkiej siły i waleczności należy przygotować wędzisko elastyczne, lecz mocne. Powinno się bardzo słabo uginać, albo dopiero pod sporym obciążeniem. Trudne warunki, pełno zaczepów – tu potrzebny jest mocny sprzęt, aby wyrwać nieraz rzece naszą własność. Niekiedy zachodzi potrzeba zatrzymania ryby idącej w zaczepy. Na wodach otwartych z kolei, możemy sobie pozwolić na sprzęt lżejszy. Pozwolić rybie powalczyć. Z artykułu może wynikać, że nie ma odpowiedniej wędki do wszystkiego. Pewnie nie ma. Ja osobiście mam dwie. Tu chodzi o kompromis, o wybór. Nie można mieć przecież wszystkiego. Jeżeli kogoś stać na 20 wędek, to pewnie je kupi. Jednak najważniejsze jest w tym wszystkim ryzyko, gdyż nigdy nie wiadomo z czym przyjdzie nam stoczyć walkę podczas wiosennego połowu.

 

Marcin Kubica

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 57 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem