Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Do spinningu używamy najczęściej żyłek monolitycznych. Plecionki również, ale ich używanie jest mocno ograniczone. Żyłki mają swoje parametry. Najważniejsze to średnica oraz wytrzymałość na zrywanie. Dlatego od średnicy zależy praktycznie wszystko, cała technika spinningowania.Mamy trzy rodzaje żyłek, które możemy dziś dostać w sklepach wędkarskich:

- z tworzyw sztucznych, tzw. monolityczne

- wielowłóknowe plecionki

- sznury muszkarskie

Do spinningowania używamy żyłek jak najcieńszych, ale wytrzymałych. Żyłki są opisane, zwracajmy na to uwagę. Cienka żyłka pozwala na dalekie rzuty lekką przynętą. Pracują one dokładnie tak jak zostały opracowane. Gruba żyłka jest poza tym widoczna dla ryb, robi popularne łuki, co utrudnia zacięcie. Cienka żyłka lepiej wpasowuje się w toń wodną. Niekiedy jednak sytuacja na łowisku zmusza nas do użycia żyłek grubszych. To wszystko zależy od sytuacji i ciężko jest tu dokładnie określić. W skrócie, do lekkich przynęt zakładajcie cienkie żyłki. Opadanie przynęty będzie krótsze. Wspomniane przeze mnie zakola, które robi nieraz gruba żyłka powodują również, że nie wyczujemy brania, lub będzie one bardzo niewyraźne na szczytówce. Oczywiście w dziale z wędkami dowiecie się więcej o kijach używanych przy stosowaniu takich żyłek. Preferowane są raczej kije miękkie, o akcji parabolicznej z bardzo delikatną szczytówką. Unikniemy nie raz na takim sprzęcie zerwania żyłki. Praca kija odciąża żyłkę.

Jednak różnie bywa. Może być taka sytuacja, że w odległości 60 metrów od brzegu szaleje spory boleń. Wahadłówką 20 gram na odległość 60 metrów rzucimy spokojnie. Cienka żyłka pozwala na takie rzuty. 0,16 mm byłaby odpowiednia. Lecz czy żyłka taka wytrzyma rzut na odległość 60/70 metrów przy użyciu sztywnego wędziska? Pewnie nie.

W takich sytuacjach pomóc nam może przypon strzałowy - do żyłki podstawowej, którą używamy dowiązujemy za pomocą węzła o opływowych kształtach przypon z żyłki o 2 numery grubszej. Np do wspomnianej 0.16 dowiążmy 0,20mm. Do tego przyponu dopiero możemy dowiązać przynętę.

Pod spodem przykład wiązania węzła baryłkowego. Proszę pobudzić wyobraźnię. Bardzo ciężko jest coś takiego na obrazku pokazać.

 

 

Długość przyponu strzałkowego powinna być równa dwukrotnej długości wędziska. Weźmie on na siebie cały ciężar rzutu.

Gruba żyłka nie oznacza łapania rekordowych okazów. Jednak wciąż dominuje właśnie taki stereotyp. Bardzo często zdarza się, że ryba która właśnie połakomiła się na naszą przynętę jest wielka. Oczywiście nie zawsze taka ryba jest do wyjęcia, nie oszukujmy się. Jednak to jest magia tego sportu.

Jednak używania grubych żyłek nie można sobie również odmawiać. Z prostych względów. Łapiąc na małej leśnej rzeczce, pełnej zaczepów, nie wymagającej dalekich i celnych rzutów bardziej korzystnie dla nas jest używanie właśnie żyłki grubszej. W razie zaczepu łatwiej odzyskać przynętę i ogólnie nie zerwać. Takie sposoby wykorzystują wędkarze poławiający trocie w naszych pomorskich rzekach.

Reasumując wiedzę do tej pory. Wybór żyłki odzwierciedla, a przynajmniej powinien odzwierciedlać rodzaj łowiska.

Pod spodem dwa zdjęcia. Po lewej jezioro w Oskowie. Tutaj do dalekich rzutów użyjemy wędki miękkiej i cienkiej żyłki. Po prawej natomiast jedna z lęborskich rzek Leśna struga. Pełna zaczepów, wąska. Tutaj uzasadnione jest użycie żyłki grubszej.

 

  

 

Używanie grubszych żyłek nie wiąże się z samymi minusami. W zasadzie to jest wygodniejsze. Łapiąc, może nie w aż takim extremalnym jak na zdjęciu, ale np. pośród wodnych roślin czy chaszczy. Takie żyłki są bardzo wytrzymałe. Można cichutko złapać za żyłkę i wykorzystać jej udźwig.

Cienkie żyłki są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Delikatne skaleczenie żyłki może zniwelować jej wytrzymałość nawet do 50%. Poza tym jest bardziej podatna na skręcenia. Częściej na kołowrotki tworzą się pętelki. Trzeba uważać. Taka plątanina to zmora wędkarzy... Jednak jej rozciągliwość jest bardzo cenna przy spinningowych połowach.

Jeśli chodzi o rozciągliwość żyłki. Żyłka powinna eliminować błędy wędkarza przy holu ryby. Powinna więc nie być sztywna. Miękka wędka, rozciągliwa żyłka, asekuracja podczas holu, pewność że ryba nawet bardzo słabo zahaczona nie zejdzie nam z kija.

Sztywnym kijem lepiej i solidniej zaciąć? W spinningu zacięcie nie jest wcale tak istotne. Delikatnie zacięta ryba drapieżna nie zejdzie z haka gdy dobrze pracuje elastyczna żyłeczka tzn. jest napięta.

Barwy żyłek są różne. Pamiętajmy, że nie istnieje cos takiego jak żyłka niewidzialna. Musiałaby zmieniać odcienie, być jak kameleon, dopasowywać się do załamania pod wodą światła. W spinningu na szczęście barwa ważna nie jest. Przeźroczystej żyłki póki co nie widziałem, ale może starsi koledzy.(?) Produkcja żyłek obfituje raczej w bardzo dobrze widoczne i kolorowe produkty. Żyłki fluorescencyjne używane są do połowu sandaczy. Są ona jaskrawe, nie ukrywają się przed rybą. Muszkarze używają takich linek jaskrawych do sygnalizacji brań, np. przy połowie na nimfę. Spinningiści również przy połowie kleni.

Żyłki ulegają zużyciu. Praktycznie każde wiązanie węzła osłabia jej wytrzymałość. Jednak zauważmy, że gdy pęka żyłka nie pęka ona w przypadkowym miejscu. Pęka na węźle. Nie wiążemy nigdy żyłki razem z plecionką czy przyponem wolframowym. Używamy do tego np. krętnika. Jednak węzły i częste rwanie przynęt nie jest jedynym powodem zużycia żyłki. Niestety zanieczyszczone wody również.

 

Marcin Kubica