Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wędkarstwo karpiowe – od czego zacząć ?

IMG_2129

W wielu przypadkach początek przygody to wynik ewolucji, zaczynamy od spławika, często później jest wędkarstwo gruntowe, feeder i przychodzi czas na kolejne wyzwanie, połów karpi. Wędkarstwo karpiowe to w wielu przypadkach więcej niż hobby, to sposób na życie, swoista filozofia życia. W tytule zawarłem pytanie na które mam nadzieję udzielić odpowiedzi, co być może ułatwi pewne wybory.

 

 Są rzeczy które powinniśmy kupić bez względu na to gdzie będziemy łowili. W pierwszej kolejności powinniśmy się wyposażyć w matę do odhaczania ryb, odpowiedniej wielkości podbierak ewentualnie specjalny worek do ważenia ryb, oraz wagę i co bardzo ważne w wyposażeniu każdego karpiarza nie może zabraknąć środka do odkażania ran po haczyku, oraz ewentualnych ran odniesionych w czasie holu, nie musi to być od razu specjalistyczny tzw. klin-ik, może to być jakikolwiek antyseptyk zakupiony w aptece.

JRC_Contact_Landing_net1

 

 

JRC_Mega_Mat1

Zakup wędziska, na początek powinien to być kij o krzywej ugięcia 2,5 do 2,75 lbs i długości 12 stóp i raczej parabolicznej akcji, taki wybór pozwoli wyeliminować ewentualne błędy w czasie holu ( zdarzają się najlepszym ), nie będzie to na pewno najlepsze wędzisko do rzucania, ale po odpowiednim treningu i w miarę nabywania doświadczenia nawet takim wędziskiem będzie można posłać zestaw na odległość 50-70 metrów, a to zazwyczaj wystarczy.


JRC_Defender_12ft1

 

Kolejnym zakupem będą kołowrotki, jest to bardziej skomplikowana sprawa i kwestia nawyków i przyzwyczajeń, osobiście od jakiegoś czasu stałem się przeciwnikiem kołowrotków wyposażonych w wolny bieg, uważam że jest to zbędny gadżet zupełnie niepotrzebny w dobrym kołowrotku karpiowym , dodatkowo podnoszący cenę co nie jest bez znaczenia, ważne jest żeby był to kołowrotek typu BigPit ze szpulą o dużej średnicy.


SPRO-INCOGNITO-PRO1_1


Żyłka czy plecionka? Tutaj twardo postawię na żyłkę, ale należy zadbać żeby była dobrej jakości i świeża, dlatego wybierałbym żyłkę która jest popularna wśród karpiarzy i jest często kupowana, co sprawia że nie leży kilka sezonów na półce sklepowej. Dobrym wyborem są tutaj przede wszystkim żyłki pokryte fluorocarbonem, co zwiększa ich odporność na przetarcia.


DAIWA-INFINITY-DUO1

 

 

 

 

 

shimano-technium1ultima-power-carp1

W kolejnym artykule napiszę o „biwaku”.

 

Przemek Zientek .

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 293 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem