Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

orzechy„Cyperusesculentusjest gatunkiem turzycy występującym w umiarkowanych do subtropikalnych regionach półkulipółnocnej, często uprawiana dla jej jadalnych bulw. Jest to roczna lub wieloletnia roślina. Osiąga do 90 cm wysokości. Charakterystyczne dla tej rośliny są pędy wyrastające z bulwy. Łodygi są trójkątne w przekroju, zakończone cienkimi listkami o szerokości 3-10 mm. Roślina ta znana była już starożytnym Egipcjanom a w późniejszym okresie za sprawą wojsk arabskich walczących z średniowiecznymi Hiszpanami przywędrowała do Europy"
Pewnie wielu z was czytając tę definicję zastanawia się, co ta roślina ma wspólnego z wędkarstwem... . Otóż ma, i to bardzo wiele. Odpowiedzialna jest za przechytrzenie niejednego rekordowego okazu. Mowa o przynęcie znanej każdemu karpiarzowi. Owymi „jadalnymi bulwami" są orzechy tygrysie. Angielscy wędkarze karpiowi odkryli tę przynętę podczas swoich wakacyjnych wypadów do Hiszpanii, i postanowili wypróbować ją na Wyspach Brytyjskich. Jakież wielkie było ich zaskoczenie, gdy odkryli, że karpie i amury uwielbiają ów subtropikalny przysmak.
W Polsce orzechy tygrysie znane są, jako przynęta niewielkiej rzeszy wędkarzy i wiąże się z nimi wiele mitów. Niektórzy twierdzą nawet, że nie ma sensu na nie łowić, gdyż ryby ich nie znają. Sam na własnej skórze przekonałem się jednak, że takie twierdzenia można włożyć między bajki, gdyż z sukcesami łowiłem karpie na orzechy w łowiskach, gdzie nikt jeszcze nigdy nie stosował tej przynęty. Coraz więcej sklepów wędkarskich ma w swoim asortymencie zanęty na bazie orzechów, bądź same orzechy w zalewie, gotowe do umieszczenia na włosie. Orzechy tygrysie można jednak przygotować również samemu, w taki sposób by nadawały się do celów wędkarskich:
Najciężej zdobyć same orzechy. W nieprzetworzonej postaci orzechy oferuje niewiele sklepów. Dobrym sposobem jest kupienie ich w Hiszpanii gdzie są bardzo tanie. Najlepiej zrobić to podczas urlopu, lub poprosić kogoś znajomego kto akurat leci na Majorkę albo Ibizę... .
Gdy już mamy nasze orzechy musimy je namoczyć. Robimy to w wodzie o temperaturze pokojowej przez około dobę. Po tym zabiegu musimy gotować orzechy na równej temperaturze przez około dwie do trzech godzin. Jest to idealny moment na dodanie różnych aromatów i boosterów. Po ugotowaniu zmieniamy wodę i przelewamy do wiaderka, które szczelnie zamykamy i zostawiamy na 2 – 3 dni, umożliwiając orzechom rozpoczęcie procesu fermentacji. Tak przygotowane orzechy stają się idealną przynętą na karpie.
Podobnie jak wielu karpiarzy na całym świecie, tak i ja podczas swoich zasiadek karpiowych zawsze zastawiam jedną wędkę na orzechy tygrysie. Często to właśnie one są przynętą, która daje najlepsze efekty... .

 

 

 

Zdjęcie: http://www.massivecarp.pl

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 313 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem