Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wiadomo, że nasi odwieczni towarzysze wędkarskich przygód komary, mają się po niej bardzo dobrze. Wg "Faktu" mamy do czynienia ze znacznie większymi, bardziej agresywnymi mutantami. Walczą o pokarm którym jest ludzka krew. Kto oglądał film "Predator" ten wie jak on widzi. Komar widzi tak samo. Wyczuwa ludzkie ciepło z kilometra, nie ucieknie się przed nim. Ale w skrócie mała charakterystyka wroga:

 

 Źródło Wikipedia

W Europie, w tym w Polsce, pospolity jest komar brzęczący (Culex pipiens), z dużymi przezroczystymi skrzydłami i dwiema podłużnymi pręgami na żółtobrunatnym tułowiu, oraz komar Theobaldia annulata z białymi i brunatnymi pierścieniami na nogach oraz 3-5 brunatnymi plamami na skrzydłach. Komar brzęczący ma liczne rasy biologiczne, uważane przez niektórych za odrębne gatunki. Rasy te wykazują wybiórczość w stosunku do żywicieli, i tak jedna z nich atakuje tylko ptaki, inna natomiast tylko ludzi. Samica Theobaldia annulata składa jaja wiosną w wodach stojących, przede wszystkim w silnie zanieczyszczonych. Po 2-4 dniach wylęgają się larwy długości 8 mm, silnie owłosione. Ruchliwa poczwarka - następne stadium rozwojowe komara - ma maczugowaty, rozszerzony tułów zaopatrzony z przodu w dwie rurki oddechowe.


Celem tego artykułu jest pokazanie Wam możliwości obrony przed komarami i innymi owadami latającymi poprzez prezentacje najnowszych odkryć techniki i chemii przede wszystkim. Kto był już na rybach ten wie o czym piszę, a kto nie był z pewnością pójdzie i sam się przekona czy warto zainwestować w odstraszacze, których na rynku jest multum.

Oto najciekawsze:

· Bransoletki przeciw komarom

Nasączane olejkiem z aromatycznej trawy Citronella, wodoodporna. Można regulować intensywność wydzielanego zapachu. Działa od 4 do 6 tygodni w zależności od tego ile dziurek w bransolecie zrobimy, gdyż tak dopasowujemy intensywność zapachu. Działa relaksująco dla ludzi, odstraszająco dla owadów.

Cena: 2 zł za sztukę.

· Spirale przeciw komarom

Krótko - Wydzielające się podczas żarzenia opary owadobójcze niszczą komary i inne drobne owady, działają również odstraszająco. Stosuje się je na zewnątrz, ale dla wędkarza nie jest to raczej wygodne. Cena jednak przystępna.

Cena: 4 zł za sztukę

· Brelok na komary

To cudo techniki wydaje z siebie dźwięki identyczne jak nietoperze. Odstrasza to ponoć owady. Jest na baterie.

Cena: 3 złote za sztukę

· Spraye i żele przeciw komarom

Idąc do apteki prosimy zwykle coś na komary. Ja nieraz zastanawiam się, czy to, co mi pani sprzedała ma komary odstraszać, czy je przyciągać. Preparatów jest setki, każdy chwalony przez producenta, ale prawda jest taka, że niektóre szybko przestają działać.  Na ukonszenia polecany jest Fenistil Gel (reklamowany w TV), jednak jest dość drogi. Jest jednak skuteczny, w zeszłym roku miałem go w swojej skrzynce wędkarskiej. Poleca się również Autan oraz różnego rodzaju olejki. Należy pamiętać, że przyjemne dla człowieka zapachy są przeważnie nie do zniesienia dla komara. Tutaj można eksperymentować z olejkami do opalania, olejkiem dla dzieci itp. Natomiast zawiódł mnie OFF. Działał mi coś krótko, chociaż skutecznie. Nie opróżnię przecież całego opakowania w jeden dzień.

Natomiast, jeżeli już na serio ktoś chce się zabezpieczyć, polecam używany w USA czy dżungli, dziczy ogólnie - Ultrathon 3M. Można go nabyć w Internecie, poszukajcie w Google.pl. Tak jak wspomniałem jest to 100% pewność. Skoro odstrasza moskity w dżungli, to tym bardziej załatwi nasze polskie komary. Ceny nie znam, ale z pewnością wszystko jest w Internecie.

· Lampy owadobójcze – Ceny od 20 do 200 zł.

Producentów jest cała masa. Prześcigają się w propozycjach. Trzeba jednak przyznać, że jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na wszystkie owady, nie tylko komary. Lampy świecą na fioletowo, co zawsze przyciąga owady. Ultrafiolet zabija zwabione insekty. Zasięg jednej z droższych lamp to 100m2. Koszt na allegro to suma 199 zł. Zasilana jest przeważnie kablem, ale znalazłem takie, co są na akumulatorek. Świecą do 10 godzin.

Mam nadzieję, że mój krótki artykuł komuś podsunie pomysł na zabezpieczenie przed moskitami. Zostaje nam się cieszyć, że nie mieszkamy w Egipcie i te komary nie są tzw. Tropikalne. Choroby jako takie poważne nie przenoszą (jeszcze), ale niektóre osoby są na takie ugryzienia po prostu uczulone. Warto jest mieć coś zawsze pod ręką.

 

Marcin Kubica