Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

Wędkarstwo to nie tylko przyjemny kontakt z naturą, świeżym powietrzem, wyzwoleniem adrenalinki po złowieniu ładnego okazu często długo oczekiwanej rybki... To także wiele niedogodności : poranne wstawanie, zarwane noce, godziny spędzone w aucie, narażenie na warunki pogodowe, utrata cennych i ulubionych przynęt i wiele, wiele innych. Także maleńkie owady mogą nieżle dać się we znaki. Pół biedy, kiedy opadnie nas stado komarów. Trochę poswędzi, trochę się podrapiemy, ale niebawem o nich zapomnimy. Sprawa znacząco gorzej się przedstawia po nawiązaniu bliższej znajomości z KLESZCZEM !Ten maleńki pajęczak potrafi być naprawdę groźny. Może być przyczyną wielu niebezpiecznych i często trudnych do leczenia chorób. Także ich rozpoznanie nie zawsze jest proste, nawet dla doświadczonych lekarzy. Pierwsze objawy nieraz można zaobserwować dopiero po kilku lub kilkunastu latach. Przez ten czas choróbsko zbiera siły, nieraz czymś nieznacznie się ujawni przy okazji innych problemów zdrowotnych, czego ani my, ani nasz lekarz nie kojarzymy z ukąszeniem przez tego paskudnego pajęczaka. Ale gdy już w pełni da o sobie znać musimy być przygotowani na długotrwałe, żmudne, nieprzyjemne i nie zawsze dające pozytywne efekty leczenie.

Takie choróbska jak np. Borrelioza, czy Kleszczowe Zapalenie Mózgu mogą całkowicie uniemożliwić , uprawianie ulubionego hobby jakim jest wędkarstwo.


Dlaczego to piszę ? Ano dlatego, że na własnej skórze odczuwam spotkanie z tym paskudztwem przed kilkunastoma laty. Obecnie jestem wędkarzem „ w połowie". Nie mogę sam prowadzić auta, więc jestem uzależniony od kolegów gdzie, kiedy i na jakie rybki pojadę. Nieraz muszą mi pomóc przywiązać haczyk, zawiązać buta, nalać herbaty z termosa... itp. Mnie, facetowi który w młodości uprawiał wiele sportów, skakał ze spadochronem i na banjo, latał szybowcami, żeglarza i wreszcie wędkarza, który zaliczył tysiące godzin na łodzi w różnych warunkach pogodowych. Mnie, którego w mrocznych czasach opozycyjnej walki z komuną nie potrafiła złamać SB – teraz to zrobił ten maleńki pajęczak.

Namawiam gorąco wszystkich wędkarzy – nie lekceważcie kleszczy !

Oglądajcie całe ciało po powrocie z nad wody. Kleszcza można łatwo usunąć pensetą, szczypczykami bądź specjalną pompką.( do nabycia w aptekach ) Jeśli z jakiś powodów nie możecie tego zrobić sami – udajcie się do lekarza ! Zróbcie to także wtedy, gdy zauważycie w okolicy ukąszenia zaczerwienienie o kilku lub kilkunastocentymetrowej średnicy. N I E Z W Ł O C Z N I E ! Nie stosujcie znachorskich porad w postaci smarowania miejsca ukąszenia masłem, smalcem itp. ! Tylko pogorszycie sytuację,

Stosujcie repelenty – substancje odstraszające komary i kleszcze. Są łatwo dostępne na rynku.

Ubierajcie się na wędkarskie wyprawy tak, aby maksymalnie utrudnić kleszczowi kontakt ze skórą ( czapka, długie rękawy i spodnie najlepiej ze ściągaczami ).

Skutecznym sposobem zapobiegawczym jest szczepienie. Najlepiej zrobić to zimą, przed sezonem aktywności kleszczy. Najczęściej jest to zabieg przeprowadzany w trzech etapach. (szczegóły w ulotce dołączanej do preparatu.) Niestety, nie jest on finansowany z NFZ i musimy te koszty wziąć na siebie. Warto też zrobić sobie testy. Wykażą, czy już nie jesteśmy zakażeni. To także na własny koszt, ale wierzcie mi – warto ! ! !

Zbig28

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 180 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem