Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

szczupak2013-raport1Założenia raportu

Raport oparty jest na rzeczywistych danych pochodzących z systemu Fishexpert (www.fishexpert.pl). Celem raportu jest określenie zależności pomiędzy intensywnością połowów zgłoszonych przez użytkowników platformy a zewnętrznymi danymi, które mogą mieć wpływ na intensywność żerowania poszczególnych gatunków ryb. Takie opracowanie ma zadanie zweryfikowanie istniejących opracowań na ten temat w tym kalendarza brań księżycowego.

W analizie uwzględniono jedynie zgłoszenia użytkowników dokonane bezpośrednio on the spot, przy pomocy aplikacji mobilnej w miejscu i czasie połowu, dodatkowo oczyszczone ze zgłoszeń niepełnych i usuniętych przez administrację portalu. 

 

Raport obejmuje następujące dane:

 • Gatunek
 • Data
 • Godziny połowu (przedziały godzinowe)
 • Fazy księżyca
 • Ciśnienie atmosferyczne (przedziały)
 • Prędkość wiatru (przedziały co 1m/s)
 • Kierunek wiatru
 • Temperatura (przedziały co 3 stopnie C)
 • Procent zachmurzenia (przedziały co 10%)
 • Ciśnienie jest w przedziale od 1000 do 1009 hPa
 • Wiatr ma prędkość w przedziale 5 do 6 m/s
 • Wiatr wieje z kierunku południowo-zachodniego
 • Księżyc jest w pełni lub w pierwszej kwadrze
 • W godzinach od 10 do 13
 • Zachmurzenie duże od 90 do 100%
 • Temperatura powietrza od 11 do 14 stopni.

Szczupak – analiza 2013 r.

Analiza oparta jest o próbę liczącą 86 zgłoszonych szczupaków. Ze względu na fakt iż platforma www.fishexpert.pl dostępna jest dla użytkowników od 6 miesięcy, na ten moment nie posiadając danych z kilku lat nie możemy statystycznie potwierdzić w których miesiącach gatunek ten jest łowiony najczęściej. Zgłoszenia ryb tego gatunku były najintensywniejsze w miesiącu październiku i listopadzie, co potwierdza na ten moment wszelkie analizy na temat tego gatunku.

Wpływ poszczególnych warunków na intensywność połowów

Na początku przeprowadziliśmy analizę wprost czynników wpływających na ilość złowionych i zgłoszonych szczupaków. Wnioski z niej płynące mimo małej próby już są bardzo interesujące.

szczupak2013-raport2

Faza księżyca

Kalendarz brań opracowany został przez amerykańskiego wędkarza J.O.Knighta na podstawie zjawisk przypływowo-odpływowych w morzach i oceanach. Większość kalendarzy brań publikowanych w czasopismach wędkarskich i na stronach www oparta jest jednak o tabelę opracowaną przez Belga A. Foucher’a na podstawie tabeli amerykańskiej.  Jego opracowanie przygotowane zostało nie dla ryb morskich, lecz dla śródlądowych, więc wydaje się, że powinno być bardziej przydatne od klasycznego kalendarza księżycowego.

Z analizy połowów wynika iż ponad 38% szczupaków złowionych zostało w trakcie pełni, 29% w pierwszej kwadrze, 18% w trzeciej kwadrze a 14% w nowiu. Wskazuje to na fakt , iż faza księżyca nie ma zdecydowanego wpływu na żerowanie szczupaków, choć analizę tą należałoby jeszcze dodatkowo pogłębić i uszczegółowić w zależności od dnia fazy księżyca, żeby porównać te wyniki do opracowanego kalendarza przez Belga A. Foucher’a.

Ciśnienie atmosferyczne

Jak powszechnie wiadomo ma ono ogromny wpływ na intensywność żerowania ryb ze względu na fakt iż większość z nich posiada pęcherz pławny – swego rodzaju narząd hydrostatyczny. Jego wypełnianie i opróżnianie jest procesem długotrwałym, dlatego przy dużych wahaniach ciśnienia ryby żerują mniej intensywnie.

szczupak2013-raport4

Z analizy połowów wynika iż ponad 62% szczupaków złowionych zostało w dniach kiedy ciśnienie mieściło się w przedziale od 1000 do 1009 hPa, a 16 % w dniach kiedy ciśnienie było w przedziale od 1010 do 1019 hPa. Z tego wynika, że 78% szczupaków zostało złowionych w warunkach ciśnieniowych od 1000 do 1020 hPa. Warto w tym miejscu pokusić się o jeszcze jedną analizę – czy w danym okresie ciśnienie rosło, spadało czy też było stabilne, ale to już następnym razem.

Kierunek i prędkość wiatru

Powszechna wiedza i doświadczenia wędkarzy wskazują, że wiatry wschodnie nie sprzyjają połowom a znacznie lepsze rezultaty są w dni kiedy wiatry są południowe i zachodnie. Co na to nasza analiza?

Analiza zgłoszeń na naszym portalu potwierdza na ten moment te stwierdzenia. Ponad 39% ryb złowionych zostało kiedy wiatr wiał z kierunku południowo – zachodniego, prawie 14% przy wietrze z kierunku północno – zachodniego, 14% przy wietrze z kierunku południowego i 7 % przy wietrze zachodnim. Reasumując, niemal 75% szczupaków złowionych zostało przy wiatrach wiejących z kierunku zachodniego. Dane te potwierdzają doświadczenia wędkarzy i powszechnie dostępną na ten temat wiedzę.

Jeżeli przeanalizujemy prędkość wiatru, to wynika z niej, iż prawie 42% szczupaków złowionych zostało przy prędkości wiatru od 5 do 6 m/s, a 14% przy prędkości od 4 do 5 m/s. Pozostałe przedziały prędkości wiatru nie są istotne … choć warto także wspomnieć, iż tylko 3% szczupaków zostało złowionych przy pogodzie bezwietrznej. Wnioski w tej sytuacji wydają się proste: najlepsze brania występują przy wiatrach zachodnich o sile od 4 do 6 m/s.

Godziny brań

Tą analizę biorąc pod uwagę wielkość próby potraktowałbym raczej z przymrużeniem oka, choć co zaskakuje, potwierdza ona moje zeszłoroczne doświadczenia znad wody.

Najwięcej ryb złowionych zostało w godzinach 11-12 – ponad 17%, niemal 14% w godzinach 10-11, niemal 13% w godzinach 12-13 a prawie 12% w godzinach 8 – 9 rano. Dla ułatwienia tej analizy poniżej przedstawiamy wykres obrazujący godziny najlepszych brań.

szczupak2013-raport3

Bardzo ciekawe i potwierdziło moje doświadczenia z tego roku, gdzie praktycznie wszystkie wyjazdy poranne do godziny około 9-10 były bez efektów…

Zachmurzenie

Poziom zachmurzenia ma także bardzo duży wpływ na intensywność żerowania, szczególnie drapieżników. Zawsze sądziłem, że słońce i ilość światła(oczywiście bez przesady) zwiększa szanse na złowienie szczupaka, szczególnie metodą spinningową. Tutaj wyniki mnie zaskoczyły …

Z analizy zgłoszeń wynika, że ponad 70% szczupaków zostało złowionych przy zachmurzeniu przekraczającym 60%, a największa ich ilość – 38% zgłoszonych ryb przy praktycznie całkowitym zachmurzeniu w przedziale 90-100 %. 

Podsumowanie

A teraz krótkie podsumowanie poparte analizą przekrojową – co z tego wynika? Szczupaki najlepiej żerują gdy spełnione są następujące warunki:

 • Ciśnienie jest w przedziale od 1000 do 1009 hPa
 • Wiatr ma prędkość w przedziale 5 do 6 m/s
 • Wiatr wieje z kierunku południowo-zachodniego
 • Księżyc jest w pełni lub w pierwszej kwadrze
 • W godzinach od 10 do 13
 • Zachmurzenie duże od 90 do 100%
 • Temperatura powietrza od 11 do 14 stopni.

Autor raportu: Marcin Franke

Źródło danych: www.fishexpert.pl

 

ue

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 99 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem