Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Salmo

Pstrągiem rażony

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

. Zapewne wszyscy sympatycy kropków wiedzą, że już niedługo startujemy! Już dziś jesteśmy myślami nad ukochaną rzeczką, przeglądamy wędkarskie pudełka i uzupełniamy zapas naszych pstrągowych "kilerków". Jedni będą starali się łowić na dużej wodzie. Inni zaszyją się w leśne odcinki maleńkich pstrągowych ciurków. W oczekiwaniu tych dni, chciałbym podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami, opowiedzieć o swoich ulubionych łowiskach, technikach połowu.

Pstrągi są piękne w wodzie

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

pstrąg

Łza się w oku kręci kiedy dowiaduje się o kolejnej pięknej, dzikiej rzeczce wyczyszczonej przez jeden sezon przez rządnych mięsa niby „pstrągarzy”. Kiedy widzę ich na swoich bystrych ciurkach i wiem że przyjeżdżają nie z czystej pasji, nie z chęci bytu z dziką naturą, a tylko po limit, coś się we mnie gotuje. Pstrąg Potokowy to najpiękniejsza ryba jaką dano mi było łowić, jej dzikość, jej wygląd, jej zachowanie wszystko to składa się na to aby nazwać ją rybą szlachetną. Wprost nie może do mnie dojść jak można je zabijać, satysfakcja jaką dają nam podchody za nią, jej hol są wprost nieproporcjonalnie małe do tej jaką doznajemy kiedy wypuszczamy kropka po pięknej walce.

Zimowe pstrągi

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna

            Zimowe pstrągi to nie ryby dla każdego, nie dość że okresy żerowania mają bardzo krótkie, to warunki atmosferyczne zachęcają bardziej do siedzenia w ciepłym domku niż nad lodowatą rzeką. Jednak są zapaleńcy, którym wielkie zaspy śniegu, zamarzająca szczytówka, drętwiejące palce czy brak brań w niczym nie przeszkadzają i już od pierwszych dni sezonu meldują się nad rzeką. Wygląda ona pięknie, dostojnie płynie między zaspami śniegu, toczy krystalicznie czystą i lodowatą wodę. Dla takich chwil żyję, cisza nad wodą, totalne wtopienie się w otaczającą przyrodę i oczywiście marzenia o pięknym zimowym kropku na końcu naszego spinningowego lub muchowego zestawu.

 

Pomorze trociowe

Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Już tu są, wśród łąk, lasów, pól, miast i wsi, są bardzo blisko, wszędzie dookoła na całym Pomorzu Zachodnim! Przypłynęły z morza i wpłynęły w głąb lądu. Są ich tysiące, płyną całymi stadami w poszukiwaniu tarlisk – miejsc o szybkim nurcie i żwirowatym dnie. W swej wędrówce pokonują rozliczne przeszkody takie jak budowle hydrotechniczne, rybackie sieci i kłusownicze pułapki. Wpływają do rzek, w których przyszły na świat rozpoznając swój matecznik dzięki zmysłom zapachu i węchu. Napotykając odpowiednie miejsca budują w nich gniazda aby dać początek nowemu pokoleniu.

Gdzie kamienie tam lipienie

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Lipie1mKilkanaście lat temu, gdy prasa wędkarska była przyklejona do mej dłoni niemal 12h na dobę, a każda minuta powyżej, była spowita tajemniczą mgiełką wypraw wędkarskich - dumałem w domowym zaciszu nad teorią bytowania danych gatunków ryb. Rozmyślałem nad tym czy metrowe szczupaki, można łowić na metrowej wodzie? Czy wielkie sumy, potrzebują kilkunastometrowych dołów, aby dorastać do tak olbrzymich rozmiarów? Czy wzdręgi pływają tylko pod powierzchnią? Teraz, gdy odpowiedzi na te pytania, przyniosły chwile spędzone nad wodą, a mój bagaż doświadczeń jest „odrobinę" większy od tego z czasów tornistra szkolnego, pora zastanowić się nad pewną kwestią – gdzie najlepiej czuje się lipień? A może raczej - Pan Lipień...

Znakowana ryba co ma zrobić wędkarz?

Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

carlin Coraz więcej wędkarzy jeździ na rzeki pomorskie w poszukiwaniu troci wędrownej lub łososia. Od kilku lat populacja tych ryb w naszych rzekach rośnie co jest bardzo budujące. Zasługa w tym wielu instytucji w tym szacownej Unii Europejskiej. Wkrótce ryby z gatunku salmo beda oczywistą oczywistością w rzekach Pomorza.

W czym więc problem?

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.





Kto jest On Line

Odwiedza nas 96 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem