Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Spinningowe

Jak złowić szczupaka

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna

Nie ma dostatecznie silnej mocy na Ziemi, która mogłaby powstrzymać wędkarza wybierającego się na ryby i sprawić, aby pozostał on w domu. Czasem, gdy wędkarz ma chwile słabości dokonać tego może bardzo brzydka pogoda lub bardzo piękna kobieta. Jednak wszystkie siły i moce, które chciałyby powstrzymać wędkarza przed wyjazdem na ryby w okresie od 1-go do 3-maja muszą się liczyć z porażką.

 

Podstawy spinningu

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

.Spinning – jedna z najpopularniejszych metod połowu ryb drapieżnych. Przez lata ewolucji technik wędkarskich, sprzętu i wiedzy wędkarskiej, spinning stał się niezwykle skuteczną metodą – moim zdaniem znacznie skuteczniejszą od tradycyjnej żywcówki, która niestety nadal ma swoich zagorzałych zwolenników. Łowiąc metodą żywcową wrzucamy przynętę do wody i jesteśmy skazani na czekanie, czasami zupełnie bezsensownie, na przepływającą zdobycz. W spinningu jednak to nie ryba szuka wędkarza ale wędkarz szuka ryby, często podając przynętę precyzyjnie pod sam pysk drapieżcy. To właśnie stawia spinning w świetle najskuteczniejszych metod wędkarskich. Ciągłe obławianie sztuczną przynętą obszaru wody umożliwia nam trafienie okazu życia, jak również trafienie w ławice mniejszych drapieżników chętnych do współpracy z naszym wabikiem. Spinningista chodzi po brzegu łowiska bądź pływa po łowisku łodzią. Zatrzymuje się w wybranym miejscu i wykonuje kilka lub kilkanaście rzutów. Często zmienia miejsce łowienia i znów rzuca. Spinning polega więc na ciągłym poszukiwaniu nowych łowisk i ryb, które przecież także lubią wędrować. Na spinning łowią więc ludzie aktywni, ruchliwi, żądni mocnych wrażeń. Ten, kto sądzi, że wędkarstwo jest nudnym wysiadywaniem nad wodą powinien spróbować właśnie spinningu. Na pewno się nie znudzi!

Drop Shot

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna

Drop shot to technika, która przywędrowała do nas z Ameryki północnej. Jest nieco podobna do naszej techniki bocznego troku, podobieństwo jest jednak tylko pozorne. Przez to mylące podobieństwo do bocznego troku technika ta jest przez wielu wędkarzy uważana za podobnie skuteczną i w związku z tym rezygnują oni z niej, co jest dużym błędem. Drop shot, jak się okazuje, jest o wiele bardziej skuteczny, jednak wymaga od wędkarza zmiany sposobu łowienia.

Jigowanie - rodzaje i zastosowanie główek jigowych.

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

.W uzupełnieniu do moich wcześniejszych artykułów dotyczących jigowania, niezmiernie ważnym elementem któremu postanowiłem poświęcić oddzielny rozdział, jest sposób zbrojenia przynęt miękkich. Wielkość, jak i kształt oferowanych na rynku gum, umożliwiają rozmaite sposoby zbrojenia, dzięki którym guma będzie się w wodzie zachowywać odpowiednio – czyli tak, by skutecznie prowokować ryby do brań. Zapewne niejeden spinningista zastanawiał się jakiej przynęty użyć w danym łowisku, i w jaką główkę uzbroić wabik. Dobierając odpowiednią główkę mamy ogromny wpływ na pracę naszej gumy zarówno podczas opadania jak i podczas pracy na dnie łowiska. Mamy również wpływ na ekspozycję przynęty w wodzie, co jest istotnym elementem, ponieważ ryby przyzwyczajone są do standardowych przynęt zbrojonych standardowymi główkami. Dlatego też warto spróbować zbrojeń innych niż tradycyjne okrągłe główki.

Boczny trok

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Jesień – chłodne poranki i wieczory, tylko południe lekko dogrzane przytłumionym słońcem. Przyroda powoli przygotowuje się do długiego zimowego snu, drzewa zmieniają barwę i powoli zrzucają liście, które lodowaty powiew zamiata w każdą stronę. Woda paruje i z każdą minutą oddaje ciepło kumulowane całe lato. Jak wiadomo kiedy robi się zimno wszystkie stworzenia szukają cieplejszych miejsc do schronienia. W wodzie są to miejsca w głębszych partiach, jest ona tam cieplejsza o kilka stopni i wychładza się wolniej. Miejsca takie obfitują w ryby lecz większość z nich jest teoretycznie trudno dostępna albo wcale nie dostępna łowiąc z brzegu. Ale w praktyce wędkarze nauczyli się łowić w każdych warunkach. W poszukiwaniu wielkich dorodnych okoni pomaga Im metoda zwana „Bocznym trokiem” a starsi wędkarze znają ją pod nazwą „Pater noster”.

 

 

Jigowanie - przynęty jigowe.

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna

 

.Jigi to obecnie najczęściej używane sztuczne przynęty spinningowe. Łowią nimi niemal wszyscy spinningiści. Są proste w budowie i łatwe w montażu na naszym spinningowym zestawie. Jig to przynęta, którą można dostosować do każdego łowiska. Są bezdyskusyjnie najlepszymi przynętami służącymi do łowienia na dużych głębokościach. Można przyjąć prosty schemat przedstawiający budowę tejże przynęty. Jigi to wszelkiego rodzaju wabiki zamontowane na jigowych główkach. Klasyczny jig składa się z ołowianej główki z wtopionym hakiem z dodatkiem dekoracji - przynęty, którą zbroimy taką właśnie główką. Na takim zestawie możemy zamontować całą masę przynęt. Najczęściej są to wszelkiego rodzaju włochacze, gumki, koguty i puchowce. Te przynęty są chyba najpopularniejsze, i to przeważnie je mamy na myśli mówiąc jigi. Jednak nie sama przynęta i jej budowa świadczy o tym, czy mamy do czynienia z jigiem, lecz to co zamierzamy z nim robić. Należy dodać, że dobrym jigiem może być w zasadzie wszystko. Nie trzeba ograniczać się do tego, co nazywane jest typowym jigiem. Jigować można wszystkim, i to tylko nasza fantazja może być pewnym ograniczeniem.

Sandacz z opadu

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna

Sandacz - marzenie wielu wędkarzy...

Zwany nie bez powodu nieprzewidywalnym, mętnookim rozbójnikiem. To ryba, która pewnie w największym stopniu zmusza nas do intensywnego myślenia. Jej nieprzewidywalność zaskoczyła już niejednego wędkarza, któremu wydawało się że w wystarczającym stopniu zgłębił wiedzę o jej sposobie żerowania. Jest wielu, którym zdarza się łowić tego drapieżnika, jednak niewielu może z czystym sumieniem powiedzieć że wie o co w tym wszystkim chodzi.

Sum - król rzeki

Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Duża nizinna rzeka, taka jak Odra, skrywa w swoich wodach pewien gatunek ryby, gdzie po kontakcie z nią wędkarz długo jeszcze rozpamiętuje zaistniałe starcie. Ciągle ma w pamięci to potężne branie, odjazdy w środek rzeki, niemożność podciągnięcia i obejrzenia ryby bez długiego i emocjonującego holu. Takie emocje dostarcza hol suma - króla rzeki.

Sandacz na zimno

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Już prawie zima, dzień trwa zaledwie kilka godzin, wszędzie dookoła zimno szaro i ponuro. Cała przyroda traci swoje ciepłe barwy. Ludzie tracą energię i popadają w zimowy letarg. Temperatura za oknem skłania nas do przesiadywania w domu. Lodowate wiatry, nocne przymrozki zniechęciły masę wędkarzy. Jest jednak grupa , która nie poddaje się mimo tych ekstremalnych warunków, a sezon kończą dopiero gdy wodę skuje lód.

 

 

Zapomniane spinnerbaity

Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

spinnerbait-1

Dziś chciałem przypomnieć przez niektórych zapomnianą przynętę – spinnerbait, a raczej jego krajową odmianę. Oryginalne amerykańskie miały druciany stelaż wtopiony w ołowianą główkę z hakiem, ozdobiony dodatkowo gumowymi frędzlami lub piórami. Niestety gumowe frędzle z czasem posklejały się a część odpadała. Prezentowana poniżej przynęta udekorowana była gumkami, które z czasem uległy zniszczeniu.

Często były uzbrojone w 2 obracające się listki. W naszym kraju najczęściej kupuje się same druciane stelaże, uzbrojone w 1 listek i zakończone agrafką, do której przyczepić można większość gum na główce jigowej. Oczywiście pomysłowi Polacy zaczęli stosować wszystkie dostępne listki (indiana, aglia, comet, long, colorado i inne w tym karbowane), urozmaicając falę akustyczną generowaną przez wirującą część przynęty.

Wzdręga na boczny trok

Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

-Paweł co myślisz, może by tak grubszą żyłkę nawinąć, może dłuższy kij?

no nie wiem czy żyłka będzie odpowiednia na taką odległość! Możesz spróbować ale ja wezmę plecionkę jakoś nie mam przekonania do żyłki.

-a kijek, co myślisz?

Hmmm, trzeba mocny, żeby podać na 70-90 metrów to musi mieć moc.

-A to ja wezmę swojego Milleniuma on jest do 30 gram to wystarczy, no i plecionkę żeby dobrze przenosiła branie.

Tak wyglądały nasze rozmowy (narady wojenne) w pracy podczas chwilowych przerw. Można by powiedzieć, że trwało to przez kilka dni, a wszystko o czym debatowaliśmy i rozmyślaliśmy sprawdzi się już jutro rano.

Jigowanie - technika połowu

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

.Jigowanie - technika połowu jakże często już spotykana na naszych łowiskach. Metoda ta przywędrowała do nas zza oceanu wraz z miękkimi przynętami. Obecnie chyba każdy spinningista zna to pojęcie. Jednak czy samo łowienie na przynęty zwane jigami, musi oznaczać jigowanie? ... Mało jest wędkarzy, którzy w prawidłowy sposób mogą odpowiedzieć na to pytanie i mało jest tych, którzy w ogóle się nad tym zastanawiają. Jeszcze dla wielu, zwłaszcza początkujących wędkarzy, jest to dość trudna i egzotyczna nazwa. Jednak warto się z nią zapoznać, ponieważ jigowanie to skuteczna metoda dająca nam nieograniczone możliwości, generując w łowcy więcej pomysłów na bezrybie. Jest bardzo skuteczną formą połowu niemal wszystkich drapieżników. Czym jest zatem jigowanie? Na czym polega ta technika?

Letnie pstrągi

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna

pstrag dzisiaj 2Lato to chyba najlepszy okres na łowienie potokowców. Ryby są w najlepszej kondycji, nabrały masy i siły na żabach i jętce majowej, a ryby ponad 50 cm to już naprawdę trudni przeciwnicy. Nie są już na pewno tak łatwe do złowienia jak w zimowych miesiącach, często są już przekute i przez to ciężko skusić takiego profesora do brania. Słońce jak i niski stan wód również nie pomagają nam w osiągnięciu celu, pstrągi w takich warunkach stają się bardzo ostrożne. Jednak hol grubej 50siątki wynagradza nam te wszystkie minusy, wojnę jaką potrafić zrobić na końcu wędziska po prostu nie da się opisać, to trzeba przeżyć!

Moje koguty na drapieżniki

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

20110827277

Każdy z nas łowił lub będzie łowić na „koguty”, mowa tu oczywiście o spiningistach. Każda nowa przynęta kusi by ją wypróbować, a czy będzie skuteczna to się na pewno okaże. Aby kogut był skuteczny spełnione być muszą pewne warunki a mianowicie: dopasowanie ciężaru główki do głębokości na jakiej mamy zaniar łowić szybki lub wolny opad sposób prowadzenia koguta dobór koloru i typu koguta i co najważniejsze dobry wybór miejsca gdzie znajduje się drapieżnik Wielu spiningistów próbowało już swoich sił i sami kręcili koguty, niektórzy mieli okazję kupić je w dobrych sklepach wędkarskich. Ja postanowiłem kręcić je sam.

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.





Kto jest On Line

Odwiedza nas 69 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem