Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Duża nizinna rzeka, taka jak Odra, skrywa w swoich wodach pewien gatunek ryby, gdzie po kontakcie z nią wędkarz długo jeszcze rozpamiętuje zaistniałe starcie. Ciągle ma w pamięci to potężne branie, odjazdy w środek rzeki, niemożność podciągnięcia i obejrzenia ryby bez długiego i emocjonującego holu. Takie emocje dostarcza hol suma - króla rzeki.Hol tego suma trwał przeszło 25 minut. Potrzebna była pomoc innego wędkarza przy wyjęciu ryby z wody

Sum jako nieliczna z ryb żyjących w Polskich wodach osiąga dużą masę i złowienie sztuki kilkunastu lub kilku dziesięciokilogramowej zdarza się dosyć często. Osoby, które nastawiają się konkretnie na połów tego drapieżnika mają widoczne efekty. Gdzie jednak szukać sumów, na co je łowić, jak prowadzić przynętę ?

Najlepszy okres połowu suma to lato. Wówczas ryba ta, po skończonym tarle, intensywnie żeruje uzupełniając straty energii. Przebywa najczęściej w głębokich miejscach rzeki, stojąc nieruchomo i czekając na przepływającą koło niego potencjalną ofiarę. Sum nie atakuje małych ryb. Stosunek zużytej energii do ataku a masa ofiary muszą być odpowiednie. Dlatego też wybierając się na sumy należy zabierać ze sobą odpowiedni arsenał przynęt - tych na prawdę dużych.

Na co łowimy?

Do połowów sumów należy stosować przynęty o długości 15-25 cm. Są to duże rippery, twistery, duże pękate woblery głęboko schodzące. Główki jigowe powinny mieć również dużą masę, aby przynęta miała cały czas kontakt z dnem. Dobre są również duże obrotówki o nr 5, oraz wahadłówki. Zdarza się, że sum zaatakuje wolno prowadzony ripper bądź twister o długości 10 cm i masie główki 12 gram. Atak na taką przynętę następuje dlatego, że jest prawidłowo prowadzona w odpowiednim miejscu.

Jak prowadzić przynęty?

Jak już wspomniałem wyżej - sum przebywa generalnie w głębokich miejscach rzeki. Podana w takie miejsca przynęta powinna opaść na dno, a następnie powoli należy wlec ją po dnie, z okresowymi zatrzymaniami zwijania linki. Tak prowadzony twister, ripper lub wahadłówka są w stanie sprowokować suma do ataku. Z woblerami jest o tyle inaczej, że należy je wolno prowadzić w okolicy dna, jednakże nie należy zaprzestawać zwijania linki. To samo tyczy się obrotówki - skrzydełko nie powinno gasnąć i przestawać pracować.

Zestaw do połowu suma

Kontakt z rybą o sporej masie wymaga od wędkarza odpowiedniego przygotowania. Kij musi mieć odpowiednią masę wyrzutu, gdyż będziemy się posługiwali dużymi, ciężkimi przynętami. Również jego wytrzymałość ma znaczenie, gdyż zacięty sum w początkowej fazie holu nic nie robi sobie z tego, że został zacięty przez wędkarza. Tutaj ważne jest odpowiednie ustawienia hamulca kołowrotka. Hamulec powinien być nastawiony tak, aby silna ryba mogła swobodnie, w pierwszej - fazie holu, wybierać linkę. Wraz z upływem holu, należy stopniowo podkręcać hamulec i zacząć ściągać rybę we własnym kierunku. Pamiętajmy, że zmęczony sum również potrafi odjechać na kilkadziesiąt metrów. Nie zatrzymujmy ryby na siłę, gdyż ją stracimy. Lepiej pozwolić wybrać rybie kilkadziesiąt metrów linki niż ją stracić w wyniku paniki.

Aby odjazdy suma nie skończyły się utratą ryby, na kołowrotku powinna być nawinięta dobrej jakości i odpowiedniej wytrzymałości żyłka, choć osobiście preferuję plecionkę. 150 m plecionki o średnicy 0,22 to minimum, które powinno znaleźć się na szpuli. Jeżeli łowimy z użyciem stalki (przed obawami ataku szczupaka, który również lubi przebywać w tych miejscach, gdzie sum), wówczas pamiętajmy o tym, aby stalka była naprawdę dobrej jakości, gdyż nic tak nie boli jak strata ryby poprzez odgięcie agrafki lub urwanie stalki.

Sumy wieczorową porą

Dobrą porą połowu letnich sumów jest również zbliżający się wieczór. Ryby te lubią penetrować wówczas płytkie klatki między główkami w poszukiwaniu potencjalnych ofiar. Namierzenie suma nie jest wtedy trudne, gdyż raptownie wyskakująca drobnica zdradza jego obecność w łowisku. Wówczas najlepiej uzbroić zestaw w długie, lecz płytko schodzące woblery. Wobler prowadźmy powoli przy powierzchni wody. Agresywna praca tej przynęty zrobi swoje...

Spotkanie z sumem jest przeżyciem, którego powinien doświadczyć każdy wędkarz. Wrażenia, adrenalina, trzęsące się ręce...To jest coś, o czym długo się pamięta. Aby jednak takie spotkania były jak najczęstsze, pamiętajmy o darowaniu rybom wolności. Wtedy przeżycia są trwalsze, gdyż za jakiś czas możemy ponownie spotkać się z naszym przeciwnikiem.

Sum złowiony w Odrze w lipcu 2008 r. Wziął na wolno prowadzony przy dnie perłowy ripper

Autor: @Pawelekk