Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

pstrag dzisiaj 2Lato to chyba najlepszy okres na łowienie potokowców. Ryby są w najlepszej kondycji, nabrały masy i siły na żabach i jętce majowej, a ryby ponad 50 cm to już naprawdę trudni przeciwnicy. Nie są już na pewno tak łatwe do złowienia jak w zimowych miesiącach, często są już przekute i przez to ciężko skusić takiego profesora do brania. Słońce jak i niski stan wód również nie pomagają nam w osiągnięciu celu, pstrągi w takich warunkach stają się bardzo ostrożne. Jednak hol grubej 50siątki wynagradza nam te wszystkie minusy, wojnę jaką potrafić zrobić na końcu wędziska po prostu nie da się opisać, to trzeba przeżyć!

alt

Wybierając się w lecie na kropki trzeba spodziewać się bardzo trudnego dostępu do wody,brzegi rzeki zarastają w ponad 1,5 metrowe pokrzywy i inne rośliny, łowienie uprzykrzają również wszędobylskie owady, dla tego warto a wręcz trzeba zabrać ze sobą nad wodę płyn na komary i kleszcze. W lepszej sytuacji są pstragarze mieszkający nad takimi rzekami jak np. Dunajec czy San gdzie można brodzić rzeką.Według mnie najlepszą przynętą na letnie kropki jest mały czarny jig z piór marabuta. Prowadzę takiego jiga skokami z prądem jak i pod prąd wody. Brania pstrąga spodziewam się w każdym głębszym miejscu, trzeba być zawsze przygotowanym,walka z letnim kropem jest energiczna i często długa, więc trzeba w tempo zaciąć rybę aby nie stracić jej w trakcie holu. Moimi ulubionymi miejscami są podmycia burt i brzegów, najlepiej jak są jeszcze zakryte przez korzenie, dają wtedy świetna kryjówkę dla większych ryb. W tym roku wyjąłem z takiego miejsca mega grubego dzikiego pstrąga z szóstką z przodu. Rzuciłem jiga poniżej podmycia, wprowadziłem go skokami w miejscówkę i kiedy zobaczyłem wyjście ryby to nogi podemną się dosłownie ugięły, nie zaciąłem jej za pierwszym ani drugim razem, ale ryba powtórzyła atak trzeci raz. Kiedy zaciąłem potoka odjechał na jakieś 10-15 metrów w dół rzeki, mało nie wyrywając mi wędki z ręki, nie zastanawiając się wskoczyłem do wody i podążyłem za nim. Nagle poczułem luz. Pomyślałem urwał, ale nie!!! Ryba płynęła w moją stronę i jakby nigdy nic ominęła mnie i zaczęła pruć w górę rzeki. Szedłem za nią, była już zmęczona, ale nie udało mi się jej odrazu podebrać, za pierwszym razem nie zmieściła się do podbieraka, dopiero za kolejnym razem udało mi się ją wyjąć. Szybkie zdjęcie, mierzenie od kija i oczywiście ryba w dobrej kondycji wróciła pilnować swojej miejscówki.

alt

Przy niskim stanie wody trzeba starać się sprawiać jak najmniej hałasu nad wodą. Sprawdzają się wtedy pływające woblery, które można spuścić spuścić na dalszą odległość. Preferuje bardzo wolne prowadzenie wobków jeśli prowadzę je pod prąd. Jeśli łowię z prądem, zwijam szybko. Łowiąc z prądem mamy szanse przechytrzyć dużą i sprytną rybę, ponieważ ma wtedy mało czasu na obejrzenie przynęty, jednak więcej ryb wtedy spada niż w przypadku łowienia pod prąd. Łowie na woblery od trzech do siedmiu centymetrów o pracy migotliwej, lusterkującej o naturalnych kolorach. Podobnie łowimy na wahadłowki i obrotówki, z tym że obrotówki lepiej sprawdzają mi się na pstrągi tęczowe, a wahałówkami łowię częściej w zimie.

alt

Do łowienia letnich pstragów używam wędziska Team Dragon o ciężarze wyrzutu 3-14 i długości 2,75. Młynek to mikado SHT. Nie polecam łowienia letnich potokowców na żyłki cieńsze niż 0,20, na żyłkach o mniejszej średnicy nie potrzebnie męczymy ryby długim holem, a jeśli zdarzy nam się urwać rybę np. z woblerem to ma ona bardzo małe szanse na przeżycie. Osobiście łowię na 0,22. Szczególnie namawiam do stosowania haczyków i kotwic bezzadziorowych, jeśli chcemy wypuszczać zdrowe ryby to jeden z podstawowych elementów. Następną sprawą jest noszenie ze sobą podbieraka, ułatwia nam to podebranie ryby a więc skraca hol. Reagujmy na kłusownictwo i przedewszystkim wypuszczajmy nasze trofea a jakośc naszych wód pstragowych napewno w dużym stopniu się polepszy! Dbajmy o nasze rzeki bo jak my tego nie zrobimy to kto ...... ?