W uzupełnieniu do moich wcześniejszych artykułów dotyczących jigowania, niezmiernie ważnym elementem któremu postanowiłem poświęcić oddzielny rozdział, jest sposób zbrojenia przynęt miękkich. Wielkość, jak i kształt oferowanych na rynku gum, umożliwiają rozmaite sposoby zbrojenia, dzięki którym guma będzie się w wodzie zachowywać odpowiednio – czyli tak, by skutecznie prowokować ryby do brań. Zapewne niejeden spinningista zastanawiał się jakiej przynęty użyć w danym łowisku, i w jaką główkę uzbroić wabik. Dobierając odpowiednią główkę mamy ogromny wpływ na pracę naszej gumy zarówno podczas opadania jak i podczas pracy na dnie łowiska. Mamy również wpływ na ekspozycję przynęty w wodzie, co jest istotnym elementem, ponieważ ryby przyzwyczajone są do standardowych przynęt zbrojonych standardowymi główkami. Dlatego też warto spróbować zbrojeń innych niż tradycyjne okrągłe główki.
Każdy wędkarz spinningista łowiący przynętami gumowymi wie, że podstawą sukcesu podczas wyprawy na ryby jest odpowiedni dobór wabika. Należy jednak pamiętać, że przynęta jigowa to nie tylko guma – to także główka. Główka jigowa to podstawowy ekwipunek wędkarza łowiącego na przynęty gumowe. W zależności od metody połowu i miejsca łowienia główka powinna być odpowiednio dobrana. To ona w dużym stopniu decyduje o pracy naszej przynęty. Kształt i ciężar główki może powodować wiele różnic w pracy wabika. Może powodować inną lotność, inne tempo i sposób opadu, inną pracę przynęty podczas ściągania, i inne zachowanie gdy pozostawi się ją nieruchomo na dnie. Nawet długość haka ma duży wpływ na pracę naszego wabika, gdyż poszerza lub zwęża amplitudę ruchów całej przynęty. Prawidłowe uzbrojenie przynęty jigowej to niezmiernie ważny element, który na łowisku decyduje o sukcesie bądź porażce. Wybór główek jest ogromny, i nie chodzi tylko o ciężar czy rozmiar haka. Często przy wyborze główek kierujemy się długością haka oraz ciężarem główki, zapominając o prezentacji przynęty oraz jej pracy. Do dyspozycji mamy kształty, które mogą umożliwić nam jeszcze lepsze dostosowanie przynęty przy uzbrajaniu do warunków panujących na łowiskach. Warto spróbować i wyjść poza ramy klasycznej, okrągłej główki żeby poczuć różnicę i przekonać się o skuteczności stosowania innych rozwiązań. Zapoznanie się z rodzajami główek jigowych pozwoli szerzej spojrzeć na oferowany arsenał, oraz na możliwość wykorzystania ich przez spinningistę.
Round Head
Klasyczna główka – okrągła, którą znamy wszyscy. Jest bezsprzecznie najbardziej popularna i prawdopodobnie złowiono na nią największą ilość różnorodnych gatunków ryb. Ołów umiejscowiony jest u podstawy haka i ma kształt kuli. Przynęta uzbrojona w klasyczną okrągłą główkę jest dobrze prezentowana podczas opadania i podrywania, w momencie kontaktu z dnem kładzie się płasko. Dostępne są wersje z kołnierzem oraz bez kołnierza, ze standardowym zadziorem, w celu pewniejszego trzymania gumy na haku.
Socket Eye
Jest to również tradycyjna, okrągła główka jigowa. Jedyną różnicą od klasycznych Round Head są spłaszczone boki umożliwiające doklejenie oka zwiększającego atrakcyjność naszej przynęty w wodzie.
Stand Up
Główki typu „stand up” charakteryzują się szczególnym kształtem, hakiem i pracą w wodzie. Jest to główka stojąca, której zadaniem jest lepsze wyeksponowanie naszej przynęty. Specyficzny kształt umożliwia główce pozostanie na dnie akwenu w pozycji stojącej, lub odbijanie się od dna zbiornika, co znacznie wpływa na reakcję i zainteresowanie ryb drapieżnych. Po opadnięciu przynęty dzięki tej główce unosi się jej tylnia część. W momencie opadnięcia na dno, powoduje unoszenie się piasku, żwirku czy też innych rodzajów podłoża na dnie. Idealna do jigowania lub do metody „na wleczonego”.
Chub
Główka o niestandardowym owalnym kształcie. Dzięki swojej konstrukcji stawia ona mniejszy opór w wodzie w porównaniu do standardowych główek. Powoduje też inny sposób opadania przynęty. Wzdłużne rozmieszczenie ołowiu na haku powoduje, że przynęta opada utrzymując się w pozycji bardziej zbliżonej do poziomu, nie rakietując gwałtownie głową w dół jak w przypadku okrągłych klasycznych jigów.
Tip Up
Jest to główka jigowa o półkolistym kształcie przeznaczona głównie do połowu z dna. Kształt główki sprawia, że przynęta unosi się nad dnem. Spłaszczona, spodnia część główki po opadnięciu na dno nie kładzie się przez co bez przerwy prowokuje drapieżniki do ataku. Można ją postawić na twardym dnie a cała przynęta będzie uniesiona do góry i w tym czasie mimo że jest w bezruchu nadal pracuje. Znakomicie nadaje się do jigowania w rzekach oraz do połowu w opadzie z zatrzymaniem na dnie.
Erie
Główka jigowa zwana potocznie – kowadełkiem. Stworzona z myślą o wędkarzach łowiących sandacze metodą opadu. Nazwa tej główki pochodzi od nazwy jednego z Wielkich Jezior amerykańskich, skąd pochodzi jej konstrukcja. Pierwotnie używana była wyłącznie do połowu sandacza i bassa małogębowego. Największa ilość ciężaru znajduje się nieco z tyłu – za oczkiem mocującym, przez co przynęta tonie w bardziej poziomej pozycji. Dodatkowo kąt natarcia i kształt narty od spodu powoduje dodatkowe kolebanie się całej przynęty, przez co guma nabiera pracy zbliżonej do klasycznych sterowych woblerów. Kiedy przynęta uzbrojona w taką główkę opadnie na dno, jej hak odchylony jest od podłoża pod kątem w przybliżeniu równym 45°, co powoduje łatwiejsze zacięcie ryby z chwilą gdy weźmie przynętę. Z tego też powodu główka ta zyskała popularność do zbrojenia plastykowych robaków i innych, lżejszych od wody miękkich przynęt.
Shad Dart
Te główki ścięte w stożek, powodują spotęgowaną, znakomicie wabiącą akcję podczas jigowania oraz prowadzenia przynęty w nierównomiernym tempie. Kąt wzbijania się uzbrojonej w ten sposób przynęty zależą od kąta w jakim ścięta jest główka. Im kąt ten jest mniejszy, tym ruch bardziej spokojny. Podczas równomiernego ściągania przynęty, ma on tendencję do łagodnego opadania na podobieństwo szybowca. Podczas podbijania przynęty wędką, gwałtownie wzbija się do góry a następnie opada gdy zmaleje napięcie linki.
Banana
Kolejna główka przeznaczona do łowienia z opadu. Faworyzowana również przez wędkarzy łowiących na plastykowe imitacje robaków. Kształt „bananowej” główki wyróżnia ją podczas połowów na półkach przy burtach rzek i brzegach jezior, gwałtownych spadkach i innych miejscach gdzie najkorzystniejszym jest szybko nurkujący jig. Jej kształt oraz umiejscowienie oczka zostało zaplanowane w taki sposób aby hak podczas prowadzenia nie czepiał się różnego rodzaju roślinności, gałęzi, kamieni i innych podwodnych przeszkód. Dodatkowo jej atutem jest umieszczenie środka ciężkości z przodu główki jigowej. Dzięki temu, podczas łowienia z opadu, przynęta zbrojona w tą główkę inaczej pracuje niż przy standardowych okrągłych główkach.
Minnow Head
Ciekawa główka o kształcie rybiego łebka. Znakomicie nadaje się do spinningowania ripperami. Gumę można przyciąć z przodu, skracając ją o jej gumową głowę. Przynęta zbrojona w tego typu główkę wygląda bardzo realistycznie i jeszcze lepiej prowokuje ryby do brania. Coraz częściej wyposażone są w specjalny slot, do którego można wkleić oczko 3D.
Ripper uzbrojony główką Minnow Head
Opisane tu kształty główek należą do form bardziej powszechnych, jednakże ich odmian jest zdecydowanie więcej. Niezależnie jednak jaką główką uzbroimy naszą przynętę, należy pamiętać o jednej zasadzie. Wielkość (masa) główki nie zależy od rozmiaru haka, ani od wielkości przynęty. Dobieramy ją wyłącznie do głębokości łowiska i przewidywanej szybkości prowadzenia przynęty. Dobór musi być przeprowadzony doświadczalnie – na konkretnym łowisku.
Marcin Płóciennik