Share this post on:


„Farce, z którą należy się liczyć” to powieść napisana przez dwóch mistrzów science fiction – Roberta Sheckleya i Rogera Zelaznego. Książka ta oferuje czytelnikom mieszankę humoru, absurdalnych sytuacji oraz refleksji nad ludzką naturą i technologią. „Farsa, z którą należy się liczyć” opublikowana została po raz pierwszy w 1971 roku. Książka zabiera czytelników w szaloną podróż po świecie pełnym bogów, demonów, elfów, wróżek i ludzi, gdzie nic nie jest takie, jakim się wydaje.

Fabuła toczy się w świecie, w którym technologia osiągnęła niezwykły poziom zaawansowania. Główny bohater, Joe Fernwright, jest przeciętnym człowiekiem, który zostaje wciągnięty w serię niezwykłych wydarzeń po tym, jak zostaje uznany za kandydata na kosmicznego Boga przez tajemnicze istoty z innego wymiaru. Przemierza on kosmiczne przestrzenie, spotykając dziwne istoty i stając w obliczu szalonych sytuacji.

Co wyróżnia tę książkę, to jej inteligentny humor i sprytne dialogi. Sheckley i Zelazny doskonale posługują się ironią, tworząc groteskowe sceny i absurdalne sytuacje, które zarazem bawią i zmuszają do refleksji. Przy tym autorzy nie zapominają o głębszych przesłaniach, poruszając kwestie takie jak tożsamość, wolność czy znaczenie technologii w naszym życiu.

Postacie w książce są wyraziste i barwne, a ich interakcje pełne są zaskakujących zwrotów akcji. Joe Fernwright to sympatyczny bohater, z którym czytelnik łatwo się utożsamia, ale równocześnie otacza go aura tajemnicy i nieprzewidywalności.

Jednym z mocnych punktów „Farsy,, z którą należy się liczyć” jest świetnie zbudowany świat przedstawiony, pełen oryginalnych pomysłów i fantastycznych lokacji. Autorzy zaskakują czytelnika nowatorskimi konceptami i niekonwencjonalnymi rozwiązaniami, tworząc wizję przyszłości, która jednocześnie przeraża i fascynuje.

„Farsa, z którą należy się liczyć” to powieść pełna humoru i satyry. Autorzy bawią się konwencjami fantasy, parodiując znane motywy i tworząc absurdalne sytuacje. Książka pełna jest zabawnych dialogów, ciętych ripost i zaskakujących zwrotów akcji.

Jednak „Farsa, z którą należy się liczyć” to nie tylko rozrywka. Pod płaszczem humoru autorzy poruszają również poważne problemy, takie jak hipokryzja, chciwość, władza i sens życia. Książka skłania do refleksji nad naturą dobra i zła, a także nad rolą sztuki w społeczeństwie.

„Farsa, z którą należy się liczyć” to lekka i przyjemna powieść, która z pewnością rozbawi czytelników do łez. To również mądra książka, która skłania do refleksji nad ważnymi kwestiami. Polecam ją wszystkim miłośnikom fantasy, którzy szukają czegoś zabawnego i inteligentnego.

Ogólnie rzecz biorąc, to znakomita powieść science fiction, która zaskakuje inteligentnym humorem, pomysłową fabułą i głębokimi refleksjami. Dla miłośników gatunku oraz fanów twórczości Sheckleya i Zelaznego jest to lektura obowiązkowa.

Ocena 8/10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *