Share this post on:

Plenerowe spotkanie autorskie z Markiem Malmanem autorem trylogii “Król Myśli” organizowane przez Stowarzyszenie „Pirissani” wespół z Pyrzycką Biblioteką Publiczną.

 Spotkanie miało miejsce w dniu 9 maja 2023 roku o godz. 11:00. Rozpoczęło się ono w Pyrzycach obok Baszty Sowiej – najstarszej baszty będącej częścią fortyfikacji obronnej miasta Pyrzyce, której budowę rozpoczęto w XIV w. Na spotkanie zaproszeni byli uczniowie: Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Leonida. Teligi i Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Pyrzycach oraz mieszkańcy miasta.

Na początku Marek Malman przywitał uczestników spotkania i zapowiedział niespodzianki przygotowane przez stowarzyszenie na to spotkanie.

 Następnie każdemu z uczestników spotkania ostemplowano rękę, co według organizatorów było warunkiem uczestniczenia w spotkaniu, a przede wszystkim upoważniało do wzięcia udziału w poczęstunku, jaki stowarzyszenie przygotowało na stadionie.

 „Śladami Królowej Bibiany”, to według zamysłu organizatorów plenerowe spotkanie autorskie z autorem powieści „Król Myśli”. Uczestnicy podczas spaceru po wałach obronnych mieli okazję z ust Marka Malmana poznać bardzo ogólne informacje o budowie baszt: Sowiej, Lodowej i Prochowej.

 Jak się później okazało, ci którzy słuchali uważnie skorzystali. Uczestnicy spotkania podczas spaceru, który miał zakończyć się na stadionie miejskim wstąpili do Kaplicy Świętego Ducha, w której mieli okazję oprócz zbiorów Izby Pamięci, o których opowiedziała Pani Beata Statkiewicz zobaczyć także grafiki zamieszczone w II tomie powieści „Król Myśli”, przedstawiające wszystkie baszty i bramy znajdujące się w Pyrzycach, także samą Kaplicę Świętego Ducha. Grafiki te są dziełem Pani Grażyny Jeznach z Kurzętnika. Ekspozycję tych grafik zaprezentowano uczestnikom spotkania na antresoli kaplicy. Również tutaj odtworzono słuchowisko, w którym autor jako narrator odczytał zaadaptowaną do fabuły powieści „Król Myśli” pyrzycką legendę o Baszcie Sowiej, która otwiera 38 rozdział II tomu trylogii „Król Myśli”. W nagraniu słuchowiska oprócz autora udział wzięli: Luiza Klaudia Lárusdóttir, Marcin Trzeciak, Marcin Kubica.

 Z Kaplicy Świętego Ducha uczestnicy udali się spacerem na teren Stadionu Miejskiego, gdzie czekało na nich rozpalone ognisko i ufundowane przez stowarzyszenie „Pirissani” kiełbasy, które były poczęstunkiem dla uczestników. Podczas ogniska odtwarzana była z głośnika muzyka.

 Następnie przeprowadzono szybki konkurs, polegający na udzielaniu odpowiedzi na pytania zadawane przez Marka Malmana, dotyczące oglądanych podczas spaceru baszt. Nagrodami w konkursie były trzy duże czekolady. Zwycięzcami konkursu były trzy osoby, które jako pierwsze poprawnie odpowiedziały na pytania. Sędzią w konkursie była dyrektor Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej Pani Magdalena Brzozowska Wróblewska. 

 Marek Malman ufundował dla każdej ze szkół komplet trylogii „Król Myśli”. Książki te wręczone zostały przedstawicielom kadry nauczycielskiej uczestniczących w spotkaniu szkół.

Na koniec uczestnicy spotkania zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Stowarzyszenie “Pirissani” dziękuje paniom Annie Rolbieckiej i Bożenie Masternak i uczniom klasy VII a ze Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka oraz paniom Annie Kowalskiej, Weronice Zgłobickiej, wicedyrektor Barbarze Wójcik i uczniom również klasy VII a ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. L. Teligi w Pyrzycach za udział w spotkaniu.

Share this post on:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *