Share this post on:

„Grona gniewu” to arcydzieło literatury amerykańskiej, napisane przez laureata Nagrody Nobla Johna Steinbecka. Powieść, wydana w 1939 roku, opowiada historię rodziny Joadów, zmuszonych do opuszczenia rodzinnego domu w Oklahomie podczas Wielkiego Kryzysu i wyruszenia w podróż do Kalifornii w poszukiwaniu lepszego życia.

Steinbeck mistrzowsko ukazuje dramat tysięcy Amerykanów, którzy stracili wszystko w wyniku suszy, pyłowych burz i bezwzględnej polityki banków. Podróż Joadów staje się symbolem walki o przetrwanie, godność i nadzieję w obliczu niewyobrażalnych przeciwności losu.

Autor porusza w powieści wiele ważnych kwestii społecznych, takich jak bieda, głód, wyzysk i niesprawiedliwość. Nie stroni od krytyki rządu i systemowych nierówności, które doprowadziły do tak dramatycznej sytuacji wielu ludzi.

„Grona gniewu” to nie tylko poruszająca historia, ale również piękny utwór literacki. Steinbeck używa bogatego języka, pełnego metafor i symboliki, aby oddać emocje bohaterów i surową rzeczywistość Wielkiego Kryzysu.

Powieść jest niezwykle aktualna do dziś, skłaniając do refleksji nad problemami ubóstwa, bezdomności i nierówności społecznych, które wciąż dotykają wiele osób na świecie.

Ocena 9/10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *